×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: بررسي آرايه شناسي و وضعيت حفاظتي گونه در حال انقراض كپوردندان فارس Aphanius farsicus
پدیدآورندگان : محمدصادق علوي يگانه (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر :
وضعیت نشر : سومين همايش ملي تحقيقات منابع طبيعي ايران با محوريت محيط زيست
خلاصه : كشور ايران داراي بيشترين تعداد گونه هاي شناخته شده كپوردندان ماهيان متعلق به جنس آفانيوس مي باشد كه در اين بين تاكنون 10 گونه بوم زاد (Endemic) از اين جنس گزارش شده است . كپوردندان فارس A. Farsicus به عنوان يكي از ماهيان بوم زاد ايران كه در چشمه هاي اطراف درياچه مهارلو يافت مي شود ، از نظر صفات ريختي ، شباهت و همپوشاني زيادي با ساير گونه هاي شاخه غربي اين جنس به ويژه آرايه اي خواهري خود كپور دندان صفيه ، A. sophiae دارد. در اين مطالعه ضمن توصيف شرايط زيستگاهي اين گونه ، با استفاده از رويكرد ملكولي و توالي يابي كامل ژن CO1 به بررسي مجدد جايگاه آرايه شناسي اين گونه پرداخته شد . با توجه به خشك شدن درياچه مهارلو و شوري بيش از حد آب ، اين گونه تنها در دو چشمه حاشيه اي مشاهده شد ، همچنين كپوردندان فارس به خوبي از جمعيتهاي مختلف گونه خويشاوندش يعني A. sophiae تفكيك شد ، به طوري كه در مقايسه با سه جمعيت از گونه اي صفيه در 15 الي 17 جايگاه تثبيت شده نوكلئوتيدي تمايز داشت ، حال آنكه ميزان تفاوت در بين جمعيت هاي مختلف كپوردندان صفيه 1 الي 3 جفت باز بود . نتايج تحليل ملكولي صحت تمايز درحد گونه را نشان داد و همچنين روابط خويشاوندي پيشين ، مبتني بر صفات ريختي را تاييد نمود.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-NRREFS03-NRREFS03_019.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/9/6
تاریخ تغییر رکورد : 1396/7/15
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.