×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: بررسي تطبيقي مجازات قتل عمدي در حقوق ايران و امريكا
پدیدآورندگان : مصطفي بزي الري (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : اولين همايش ملي آينده پژوهي، علوم انساني و امنيت اجتماعي
خلاصه : در قوانين كيفري ايران،تعريفي از قتل عمد بعمل نيامده است ولي مي توان قتل را به سلب حيات از انسان زنده ي ديگري تعريف نمود. در حقوق كيفري آمريكا، قانونگذار، ، عملي را كه بطور ارادي منجر به مرگ ديگري ميشود، جرم قتل بشمارآورده است. قتل عمد يكي از عناصر تشكيل دهنده جرم است كه در بين صاحب نظران حقوقي در دو معناي وسيع و محدودبه كار م يرود. قتل عمد جرايم عمدي در معناي محدود شامل اراده ارتكاب و قصد مجرمانه، و در جرايم غير عمدي شامل اراده ارتكاب و خطاي كيفري است، ليكن قتل عمد در معناي وسيع علاوه بر معناي محدود شامل شرايط مسيوليت كيفرينيز مي باشد. اين تحقيق به بررسي تطبيقي مجازات قتل عمدي در حقوق ايران و امريكا با تاكيد بر قانون جديد مجازات اسلامي مي پردازد. نتايج تحقيق نشان مي دهد كه در بين صاحب نظران حقوقي و رويه قضايي در استنباط از قوانين جزايي در خصوص عنوان مجرمانه قتل ناشي ازاشتباه در هويت مجني عليه اختلاف نظر وجود دارد. در حالي كه در نظام تقنيني كشور آمريكا، اشتباه در هويت مجني عليه و خطاي در اصابت، تاثيري در عنوان مجرمانه قتل عمدي و ميزان مجازات ندارد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-FHSAROLP01-FHSAROLP01_685.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1396/8/17
تاریخ تغییر رکورد : 1396/8/21
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.