×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: تاثير حقوق شهروندي بر توسعه فرهنگ ايمني در ميان شهروندان شهر تهران
پدیدآورندگان : منا گل پرور (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : دومين همايش ملي آتش نشاني و ايمني شهري
خلاصه : مفهوم شهروندي به عنوان مفهوم جديد در ادبيات اجتماعي ، سياسي جهان امروز تبلور پيدا كرده است . با تاسي به اين مفهوم شهروندان انتظار دارند كه به بسياري از حقوق كه در گذشته عموما ناديده گرفته مي شد دست يابند. مهم ترين شرط تحقق جامعه اي بهبود يافته، برابري انسان ها در حق بهره مندي از امكانات جامعه است. به عبارت ديگر گام نهادن جامعه در مسير توسعه مستلزم زيست نفرات آن به مثابه عاملان برخوردار از حقوق شهروندي است. با توجه به اين كه همواره حق و تكاليف با يكديگر ملازم هستند، شهروندان نيز در شهرها تكاليفي را برعهده دارند. بناي مشاركت در روند مدنيت جامعه، مبتني بر موضوعيت حق و تكليف است. مشاركت نقشي اساسي و تعيين كننده در هويت يابي فرد در ارتباط با جمع بازي مي كند. مشاركت مبنايي براي تبديل فرد به شهروند است. شهروند مدرن مي بايست در قبال حقوق شهروندي خود، تعهداتي را نيز تقبل كند، زيرا شهروندي مفهومي گسترده تر از شهرنشيني دارد و شهروندان منفعل، فاقد شخصيت مدني تلقي مي شوند، درحالي كه گسترش شهروندي فعال، باعث افزايش پاسخگويي نهادهاي اجتماعي مي شود. امنيت به عنوان يكي از نيازهاي اساسي شهروندان درساختارهاي شهري به شمار مي رود و از اهميت ويژه اي برخوردار است، چرا كه به نوعي در برگيرنده احساس آرامش و آسايش محيطي براي سكونت و زندگي شهرنشينان است. در چند دهه گذشته توجه به بحث مشاركت شهروندان باعث شد كه بيشتر علل شكست طرح ها و پروژه ها به فقدان مشاركت مردم در فرايند طراحي و اجرا نسبت داده و مشاركت و روش هاي تعامل مشاركتي به عنوان يكي از جنبه هاي ضروري حقوق شهروندي شناخته شود. برخورداريي بالايي مردم از حقوق شهروندي موجب تامين امنيت و گسترش فرهنگ ايمني در جامعه خواهد شد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-NFUS02-NFUS02_099.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1396/10/22
تاریخ تغییر رکورد : 1396/10/22
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.