×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: پايداري هويت در محله
پدیدآورندگان : الهه علي محمدي كاكرودي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : نخستين همايش توسعه شهري پايدار
خلاصه : مفهوم محله در برنامه ريزي و طراحي شهري از آن روي جايگاهي ويژه مي يابد كه با القاي هويت به آن م يتوان حس تعلق به مكان و به نوعي حس جا و هويت شهروندان را تقويت نمود . سهم مهمي از سطح شهرها را ساختمان ها و محله هاي مسكوني م يپوشاند؛ از اين رو كيفيت آن ها تأثير مهمي در سيما و منظر عمومي شهر دارد. روند توسعه هاي موجود در شهرهاي ما، به ويژه شهرهاي بزرگ نشان «. مي دهد كه مناطق مسكوني به دليل توسعه نابسامان و مغشوش، در معرض از دست دادن شخصيت و هويت ديرينه خود قرار گرفت هاند (برك پور، 1380 ) لذا شهرساز امروز ايران بايد علاوه بر وظايف هميشگي يك شهرساز، كاست يهايي كه در دهه هاي اخير به فراموشي هويت سيماي ». سپرده شدن را نيز جبران كند. پايداري هويت در محله با ارجاع به ريشه ها و خاستگاه هاي قديمي آن قابل دستيابي است مجموعه خصلت هاي بصري، كالبدي و معماري است كه به صورت غالب در سيماي محله تداوم دارد... به عبارت ديگر منظور همان ارزش هاي محيطي است كه در مناطق مسكوني گذشته وجود داشته ومردم با آن خو گرفته اند. نظم فضاهاي پر و خالي، خوانايي فضا و سيماي محله اي و كيفيت هاي بصري مناطق مسكوني گذشته از جمله ارزش هايي هستند كه در ذهن مردم نقش بسته اند. در واقع،( برك پور، 1380 ) «. مجموعه اين ها هويت محله هاي مسكوني را شكل م يدهند و نياز به بقا و پايداري آن را ضروري مي نمايند در اين پژوهش سعي شده است تا با شناسايي عوامل تشكيل دهنده هويت در شهر و بازشناسي آن در محلات قديمي ارزش هاي محيطي شناسايي شود و به تبيين نقش آن در دستيابي به پايداري در مقياس محله پرداخته شود و به سوالات زير پاسخ داده شود : اصولا هويت شهري چيست؟ شهر با هويت چه ويژگي هايي دارد؟ وچگونه مي توان به شهري هويت بخشيد؟
شناسه : oai:civilica.com/Paper-CSUD01-CSUD01_092.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1389/4/18
تاریخ تغییر رکورد : 1394/8/19
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.