×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: بررسي وضعيت گونه هاي گياهي آسيب پذيز، در معرض خطر و انقراض منطقه حفاظت شده هزارمسجد
پدیدآورندگان : محمد صادق اميري (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : كنفرانس ملي حفاظت از تنوع زيستي و دانش بومي
خلاصه : انسان و اكثر حيوانات بطور مستقيم يا غير مستقيم به گياهان وابسته هستند. بررسي فلورستيك و مديريت حفاظت از يك منطقه براي پيشگيري از تخريب زيستگاهها، تعيين گونه هاي بومي و مقاوم و تعيين وضعيت حفاظتي گونه هاي گياهي لازم است. در اين تحقيق، بررسي فلورستيك به منظور مطالعه وضعيت گونه هاي گياهي در معرض خطر و آسيب پذير منطقه حفاظت شده هزار مسجد واقع در شمال شرق ايران انجام شد. سيماي منطقه متشكل از پيكره اي كوهستاني است. دامنه تغييرات ارتفاعي منطقه بين 1240 الي 3133 متر است. بررسي آب وهوايي به روش آمبرژه نشان مي دهد كه آب و هواي منطقه سرد و مرطوب مي باشد. ميانگين بارندگي سالانه 412/7 ميلي متر است. در اين منطقه 65 تيره، 282 جنس و 404 گونه شناسايي شدند. تيره كاسني (Asteraceae) با 52 جنس و 82 گونه بزرگترين تيره و گون (Astragalus) با 19 گونه بزرگترين جنس موجود در منطقه مي باشند. تجزيه و تحليل اندميسم منطقه نشان مي دهد كه در ميان 404 گونه گياهي پراكنده در اين منطقه، 18 گونه بومي ايران هستند. علاوه بر اين، با توجه به IUCN ، سه گروه از گونه هاي گياهي به اصطلاح در معرض خطر، كم خطر و كمبود داده ها تعيين شدند. در مجموع 21 گونه گياهي در معرض خطر(6 گونه آسيب پذير و 15 گونه با خطر كمتر) شناسايي شدند.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-BIODIVERSITY01-BIODIVERSITY01_035.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1389/8/1
تاریخ تغییر رکورد : 1396/11/9
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.