×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: اعجاز تشريعي قرآن كريم
پدیدآورندگان : صمد اسمي‌قيه باشي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

وضعیت نشر : قم : : مركز اطلاعات و مدارك اسلامي، دانشگاه علوم و معارف قرآن كريم ، ، 1392
خلاصه : اعجاز تشريعي به عنوان يکي از وجوه اعجاز قرآن کريم از سوي برخي مفسران معاصر مطرح گرديده است. سوال اين است که مقصود از اعجاز تشريعي چيست و نسبت به شرايع ديگر و قوانين وضعي بشر از چه جايگاهي برخوردار است؟ در صورتي که اعجاز قرآن کريم در بعد تشريعات ثابت گردد و ويژگي‌ها و اهداف آن و همچنين جايگاه آن نسبت به شرايع ديگر به خوبي‌تبيين شود تمام جوامع بشري بدان روي خواهند آورد. اعجاز تشريعي همان معارف، احکام و دستور العمل‌هاي قرآن کريم است که در برخي آيات خود، بدان تحدي کرده و همه را به همانند آوري فراخوانده است. وجهت عمده‌اي که بشر از آوردن مشابه قرآن عاجز مانده، علوم معارف و دستورالعمل‌هايي است که براي هميشه تازه و نو و در هر زمان و مکان داراي انعطاف و پويايي و بر مصاديق گوناگون قابل تطبيق است. تشريعات قرآن کريم داراي ويژگي‌ها و امتيازهاي بي‌شماري است که در ديگر تشريعات وضعي وجود ندارد، برخي از اين ويژگي‌ها عبارت‌اند از ملايم بودن با فطرت بشري متناسب بودن با توانائي‌هاي انسان به گونه‌اي که نه موجب اختلال نظام زندگي انسان شود و نه موجب عسر و حرج باشد. سازگاري با سنن صحيح اجتماعي و عدم تنافر با طبع آدمي، برخورداري از ضمانت اجرايي، سازگاري با عقل و علم، اعتدال و در نظر گرفتن مصلحت فرد و جامعه، مبرّا بودن از هر گونه گرايش انحرافي، جامعيت معارف و احکام که درباره‌ي حيات انسان، سه بعد را که لازمه‌ي زندگي اجتماعي وي در اين جهان است رعايت کرده، رابطه‌ي انسان با خود و جامعه و رابطه‌ي وي با آفريدگارش، امّا در حالي که قوانين بشري، تنها شئون زندگي اجتماعي انسان را جهت بخشيده، آن هم گاهي به صورت تبعيض آميز و ناقص و از بقيه‌ي شئون آن، به ويژه رابطه‌ي انسان با پروردگارش به کلي غفلت ورزيده است. هنگامي‌که تشريعات قرآن کريم با اين ويژگي‌ها که همه شئون فردي و اجتماعي زندگي بشر نظر داده، در کنار ويژگي آورنده‌ي آن‌ها که فرد امي‌و تعليم نديده بوده، در نظر گرفته شود، اعجاز قرآن کريم از اين بعد ثابت مي‌گردد. و اصولاً شريعتي به اين گستردگي که در تمام عرصه‌هاي زندگي انسان نظر داده باشد همانند شريعت اسلام در دست نيست.يگانه دين الهي زنده‌ي جهان، اسلام است و بس. کليد واژه ها: اعجاز، اعجازتشريعي، قرآن، معارف، احکام، حقوق، قوانين، عهدين
یادداشت :
/ صمد اسمي‌قيه باشي
؛ استاد راهنما: سید محمود طیب حسینی
؛ استاد مشاور: سید عبدالرسول حسینی زاده
ملزومات سیستم: ویندوز 7+؛ با پشتیبانی متون عربی؛ + IE9
کتابنامه
پایان نامه
شناسه : 540498
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/3/24
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.