×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: ترجمه كتاب «استقبال الادب الفارسي المعاصر في الوطن العربي» اثر خانم نسرين هاني الدهني
پدیدآورندگان : علي (پديدآور)
ميرزاي گله دار (پديدآور)
عليرضا (پديدآور)
محمدرضائي (پديدآور)
دانشكده فقه و فلسفه-پرديس قم (پديدآور)
نوع : متن
جنس : پايان نامه
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دانشگاه تهران

وضعیت نشر :
خلاصه : چكيده اين كتاب شامل سه بخش است نويسنده در بخش اول ان بپيشيينه ي تاريخي روابط ادبي و زباني عربي و فارسي را مورد بحث و بررسي قرار ميدهد و ان را به سه بخش تقسيم ميكند، بخش اول مربوط به قبل از عصر عباسي است كه ايران باستان در دوره حكومت هخامنش و ساسانيان را مورد بحث قرار ميدهد و ميزان ارتباط بين اين دو زبان در اين دورها را بيان مي سازد بخش دوم مربوط به عصر عباسي است و علل و عوامل شكوفايي اين دو ادبيات در اين عصر و چگونگي افزايس ارتباط ميان ان دو را بررسي مي كند، دربخش سوم دوره هاي بعد از عصر عباسي و نقش حكومت هاي ايران بعد از اسلام در ارتباط مابين اين دو ادبيات را بيان مي سازد و در نهايت بحث مربوط به تلاش دانشمندان ادبيات تطبيقي در مطالعه و تطبيق بين عربي و فارسي را مطرح وجزئيات ان را بيان ميكند و به ذكر كتابها و مجلات منتشر شده در حوزه اين دو ادبيات و همچنين به علوم و مفاهيم و موضوعات ادبي مشترك مابين عربي و فارسي همچون موضوع ليلي و مجنون و علم عروض ميپردازد. در فصل دوم كتاب ميزان استقبال شعر فارسي در جوامع عربي را با ذكر اسامي مترجمان ونشرياتي كه گزيده ترجمه هاي انان را چاپ كرده اند، نشان ميدهد سپس به نقد مستقيم روي مياورد بدين شكل كه ابتدا گزيده شعري را از شاعران فارسي ذكر ميكند سپس تمام ترجمه هاي عربي ان را به دنبال مياورد سپس نقاط قوت و ضعف ترجمه ها را بيان ميسازددر فصل سوم به استقبال داستان كوتاه فارسي در كشورهاي عربي ميپردازد سپس بعد از ذكر مجلات منتشر شده مربوط به داستان كوتاه فارسي در كشور هاي عربي، به نقد مستقيم ميپردازد.
یادداشت :
به همراه cd
چكيده: به فارسي
عنوان به انگليسي:Translation of the book quot;Getting fi Al-Adab Al Alfarsy Almasr»Nasrin of Hani Aldhny
گروه زبان و ادبيات عرب
كارشناسي ارشد
شناسه : oai:ut.ac.ir:thesis/1-263839
تاریخ ایجاد رکورد : 1392/10/15
تاریخ تغییر رکورد : 1392/11/15
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت

راهنمای سفارش دیجیتال سازی

* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.