×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: بررسي تطبيقي مسووليت مدني توليدكنندگان و فروشندگان كالا درحقوق ايران، فرانسه و انگليس(‭Comparative Study of Products Liability in the Law of Iran, France and England‬ [پايان‌نامه])
عنوان: ‭Comparative Study of Products Liability in the Law of Iran, France and England‬
پدیدآورندگان : علي : آريايي پور (پديدآور)
دانشگاه امام صادق (ع) (پديدآور)
معارف اسلامي و حقوق (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

توصیفگر : تقصير
حقوق ايران
فروشنده
تضمين ايمني كالا
خيار عيب
حقوق انگلستان
خريدار
مسووليت محض
خسارت
كالا
حقوق فرانسه
مبيع معيوب
وضعیت نشر : تهران : دانشگاه امام صادق (ع) ، ، ‭۱۳۷۸‬
مشخصات فیزیکی : ‮د، ‭۱۷۶‬ ص.‬
خلاصه : هدف اصلی تحقیق بررسی تطبیقی مسئولیت مدنی تولید کنندگان و فروشندگان کالا در حقوق ایران و برخی از کشورهای غربی و تعیین محاسن و عیوب هر کدام می باشد . لذا ابتدا به مبانی مسئولیت مدنی خسارات ناشی از استعمال کالای معیوب پرداخته و تئوریها و رژیمهای حقوق موجود در حقوق ایران، فرانسه،انگلیس و ایالات متحده در این زمینه بررسی شده است. سپس معیارهای موجود در زمینه تشخیص معیوب کردن کالا یعنی معیار ضرر - منفعت و معیار انتظار مصرف کننده و نیز معیار دوجانبه مورد توجه قرار گرفته و به مقایسه تئوری مسئولیت محض با بعضی از قواعد فقهی پرداخته شده است . در بخش بعدی به تعریف کالا و تعیین حدود آن از سایر اشیاء اشاره شده و به بحث پیرامون زنجیره مسئولیت و تعیین اشخاص مسئول در زمینه خسارات ناشی از استعمال کالای معیوب پرداخته شده است و نهایتا" در آخرین بخش پیرامون نقش هشدارها در این زمینه و وظیفه تولید کننده در دادن هشدارهای لازم درباره خطرات احتمالی ناشی از استعمال کالا بحث شده است. یافته ها نشان می دهند مشکل اساسی در حقوق ایران در این زمینه اثبات تقصیر تولید کننده و فروشنده توسط مصرف کننده زیان دیده می باشد، در حالیکه رژیمهای حقوق پذیرفته شده در کشورهای انگلستان، ایالات متحده و فرانسه در زمینه مسئولیت مدنی تولید کنندگان و فروشندگان رژیمهای پیشرفته بوده که فاقد نقائص موجود در حقوق ایران در زمینه اثبات تقصیر تولید کننده و فروشنده می باشند. قواعد فقهی لاضرر و لاضرار و من له الغنم فعلیه الغرم با تئوری مسئولیت محض شباهت زیادی داشته و می توانند در این زمینه سودمند واقع شوند . اما مشکل اینجاست که بنابراصل‭ ۱۶۷ ‬قانون اساسی تنها در صورتی می توان از قواعد فقهی در زمینه‌ای خاص کمک گرفت که در قانون در مورد آن سکوت شده باشد و حال آنکه بر اساس قانون مسئولیت مدنی و قانون مدنی تقصیر به عنوان شرط ایجاد مسئولیت به رسمیت شناخته شده است . همین مهمترین معیار برای تشخیص معیوب بودن کالا، معیار انتظار مصرف کننده می باشد، مصرف کننده زیان کننده حق دارد به هر یک از اشخاص واقع در زنجیره مسئولیت رجوع نموده و خسارت وارده به خود در نتیجه استعمال کالای معیوب دریافت نماید
یادداشت :
/ علی آریایی پور
چکيده ها : فارسی
شناسه : 610273
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/8/21
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.