×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: اهميت قنات و قنات تاريخي قصبه شاهرخت، مرمت و تغيير مسير آن جهت جلوگيري از هدررفت آب
پدیدآورندگان : ابوالقاسم سلطاني (پديدآور)
احمد علي سلطاني (پديدآور)
سيد علي موسوي (پديدآور)
راضيه احمدي شاهرخت (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : دومين همايش ملي آب، انسان و زمين
خلاصه : قنات تاريخي قصبه شاهرخت با دبي آب حدود 40 ليتر بر ثانيه از مهمترين قنات هاي منطقه مرزي خراسان جنوبي مي باشد، نقش اين قنات در تأمين آب مورد نياز كشاورزي، دامداري، شرب واحدهاي مسكوني و يگان هاي نظامي و انتظامي از ديرباز مورد توجه ساكنين اين منطقه گرم و خشك كويري بوده و مي باشد و لذا در جهت مرمت و تعمير و تغيير مسير اين قنات با توجه به تاكيد مقام معظم رهبري حضرت آيت الله خامنه اي(مد ظله العالي) و مقام عالي رياست جمهوري جناب آقاي دكتر روحاني در جهت جلوگيري از هدر رفت آب و استفاده بهينه از آن، و نيز شرايط ويژه اين قنات، در سال 1392 مورد بحث و بررسي قرار گرفت، آري، دستيابي به منابع آب پايدار، مهمترين هدف مديران در تحقق تامين آب مورد نياز مناطق گرم و خشك به شمار مي رود. در اين بين آب از ديرباز مهمترين عامل رشد و توسعه بوده است. به گونه اي كه با توجه به نقش آب به عنوان عاملي حياتي در توسعه و نيز به دليل تنگناهاي اقليمي (خشكسالي هاي متوالي)، عدم مديريت بهينه آب، افت آب هاي سطحي و زيرزميني، فقدان زيرساخت هاي مطلوب و نبود الگوهاي مصرفي، بررسي سازه هاي آبي در جهت بهره برداري پايدار از آب، نقش كليدي در توازن اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جوامع، به شمار مي رود. در اين راستا، قنات به عنوان مطمئن ترين و پايدارترين سازه در جهت تامين آب، به عنوان عاملي نيرومند در تحول عوامل توسعه پايدار و ايجاد تعادل هاي بيولوژيكي مورد بحث قرار مي گيرد. در اين مقاله با توجه به ثمر رسيدن مطالعات، تحقيقات، تجربيات و نوآوري هاي كارشناسان محترم سازمان جهاد كشاورزي استان خراسان جنوبي، سازمان جهاد كشاورزي استان خراسان رضوي و كارشناسان مديريت جهاد كشاورزي شهرستان زيركوه و اينجانبان، و ثابت ماندن ميزان آب نگه داشته شده در مسير اجرا شده بصورت آزمايشي در مدت حدود 2 ماه و عدم هدر رفت آب و موفق بودن در آزمون هاي مختلف توسط كارشناسان و ناظران مربوطه، و بكارگيري ابتكارات جديد در اين پروژه، در اين مقاله به بررسي اهميت قنات و قنات تاريخي قصبه شاهرخت، مرمت و تغيير مسير آن جهت جلوگيري از هدررفت آب مي پردازيم.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-WHEC02-WHEC02_040.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/9/25
تاریخ تغییر رکورد : 1395/10/29
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.