×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: بررسي مسئوليت مدني ناشي از ايفاي وظايف نمايندگي مجلس در حقوق ايران با مطالعه تطبيقي در فقه اماميه و مجلس اتحاديه اروپا(‭An Analysis of Civil Liability Resulting from Performing Parliamentary Duties in Iran,s Law with a Comparative Study of Imamieh Jurisprudence (Fiqh) and the EU Parliament‬ [پايان‌نامه])
عنوان: ‭An Analysis of Civil Liability Resulting from Performing Parliamentary Duties in Iran,s Law with a Comparative Study of Imamieh Jurisprudence (Fiqh) and the EU Parliament‬
پدیدآورندگان : مالك : رحمتي (پديدآور)
دانشگاه امام صادق(ع) (پديدآور)
معارف اسلامي و حقوق (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

توصیفگر : مسئوليت مدني
مصونيت پارلماني
نماينده مجلس
جبران خسارت
وضعیت نشر : تهران : دانشگاه امام صادق(ع) ، ، ‭۱۳۸۷‬
مشخصات فیزیکی : ‮ ‭۱۲۳‬ص.‬
خلاصه : این پایان‌نامه با عنوان مسوولیت مدنی ناشی از ایفای وظایف نمایندگی مجلس درحقوق ایران با مطالعه تطبیقی در فقه امامیه و مجلس اتحادیه اروپا از یک مقدمه، و دو بخش و یک نتیجه‌گیری تشکیل می‌شود. در فصل نخست از بخش اول مفاهیم مربوط به موضوع تعریف می شوند و در فصل دوم آن جایگاه قانونی و شرایط مصونیت نمایندگان در حقوق ایران و اتحادیه اروپا بررسی می‌شود در بخش دوم نیز مبانی مسوولیت مدنی و مبانی نظری مسوولیت یا معافیت مدنی نمایندگان در حقوق ایران و فقه امامیه مورد مطالعه قرار می‌گیرد. امروزه در همه کشورهای جهان تضمین آزادی نمایندگان پارلمان در ایفای وظایف نمایندگی مورد ت‌یید قرار گرفته و در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز براساس مفاد اصل‭ ۸۶ ‬این قانون نمایندگان در مقام ایفای وظایف نمایندگی آزادی بیان دارند و به سبب نظراتی که اظهار کرده‌اند تعقیب یا توقیف نمی شوند. این اصل به معافیت نمایندگان از مسئولیت مدنی ناشی از ایفای وظایف نمایندگی اشاره نمی کند و در امور کیفری نیز این نکته را در دل دارد که هرگاه نمایندگان مجلس شورای اسلامی مرتکب جرمی شدند یا طرف دعوای حقوقی قرارگرفتند همانند دیگران باید محاکمه شوند. بطور کلی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تلاش شده است تا از بسط و تعمیم انواع مصونیت‌ها اعم از نمایندگی و سیاسی کاسته شود. با رجحان یافتن هر چه بیشتر اصل مساوات افراد در برابر قانون و پذیرش اصل مسئولیت دامنه مصونیت تعدیل و کاهش یابد. بنابراین با توجه به تبیین و تحلیل دلایل مخالفین و موافقین مسئولیت مدنی نمایندگان مجلس به نظر می‌رسد که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حقوق ایران معاف از مسئولیت مدنی ناشی از ایفای وظایف نمایندگی نیستند اما در کیفیت جبران خسارت ناشی از ایفای وظایف نمایندگان راهکارهایی از قبیل بیمه مسئولیت و یا مسئولیت حکومت به جای نماینده بیان شده که نمایندگان در راستای ایفای وظایف خود با مشکل روبرو نشده و امنیت، استقلال و آزادی آنها به خطر نخواهد افتاد
یادداشت :
/
چکيده : فارسي
شناسه : 611112
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/8/21
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.