×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: حقوق سياسي شهروندان در حكومت اسلامي از ديدگاه فقه اماميه
پدیدآورندگان : عصمت‌الله شريفي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

توصیفگر : آزادي
حقوق‌ شهروندي‌
مشروعيت حكومت
حقوق شهروندي
حكومت
‭citizenship rights‬
حقوق سياسي
حقوق‌ المواطنة
حكومت و مشروعيت
الحكومة
مسايل جديدكلامي(حوزه اصلي)
حكومت اسلامي
وضعیت نشر : قم : مركز اطلاعات و مدارك اسلامي، جامعة المصطفي العالمية ، ، 1394
مشخصات فیزیکی : ‮ ‭239.‬‬
خلاصه : انديشمندان و فلاسفه سياسي، نگاه‌هاي متفاوتي در باره حقوق سياسي– اجتماعي شهروندان و رابطه مردم با حکومت دارند. برخي براي تبيين جايگاه حکومت دچار افراط شده‌اند و چنان جايگاهي براي حکومت تعريف کرده‌اند که تمامي شهروندان بايد حقوقشان را در چارچوب سياست‌هاي حکومتي تعريف کنند. در مقابل، برخي از نظريه‌پردازان آن‌چنان به پديده دولت و حکومت بدبينانه نظر کرده‌اند که اصلا منکر ضرورت آن در جامعه شده‌اند. نگارنده ضمن بيان دو ديدگاه افراطي فوق تلاش مي‌کند ديدگاه اعتدالي اسلام را در پنج فصل تبيين نمايد. وي با اين مقدمه که هر حکومت و نظامي داراي فرهنگ سياسي خاص خود است، تحقيق را آغاز کرده و سعي کرده است حقوق شهروندي را متناسب با فرهنگ برگرفته از آموزه‌هاي قرآني و سيره حکومتي معصومان? ارائه دهد. وي اصول حاکم بر روابط حکومت و شهروندان را ذيل عنوان حق آزادي سياسي شهروندان در حکومت اسلامي در موارد زير توضيح مي‌دهد: 1.اصل اولي در روابط ميان افراد با هم و افراد با حکومت، عدم ولايت است؛ چرا که ولايت در جايي ثابت است که نص صريح وجود داشته باشد؛ لذا هر انساني به حسب اصل اولي بر سرنوشت خويش تسلط دارد. 2.در بينش اسلامي همه انسان‌ها به غير معصوم جايز الخطا مي‌باشند. 3.فلسفه ارسال پيامبران و تشريع اديان، رهايي انسان‌ها از اسارت و بردگي است. 4.تکاليف الهي بر آزادي و اختيار انسان مبتني است. وي همچنين تأکيد مي‌کند که حکومت امانتي است از سوي شهروندان که به عده‌اي سپرده‌اند و آنان حق ندارند آزادي‌هاي شهروندان را محدود يا سلب نمايند. وي در ادامه به موضوع حق رأي پرداخته و آن را يکي از مصاديق آزادي از ديدگاه فقه اماميه ذکر نموده و بر عدم منافات آن با ولايت فقها در زمان غيبت تأکيد مي‌کند. پس از آن، به يکي ديگر از حقوق سياسي مردم، يعني حق نظارت بر حکومت مي‌پردازد و لزوم آن را از ديدگاه فقه اماميه به اثبات مي‌رساند. وي در نتيجه، اعتراض و مخالفت را از حقوق شهروندان دانسته و معتقد است که حکومت اسلامي تا زماني که در مسير خدمت به دين و خلق باشد، مشروعيت دارد و اگر از اين مسير جدا شد، مردم وظيفه دارند براي اصلاح حکومت و حاکميت اعتراض کنند، تجمع نمايند و حتي اگر لازم شد، دست به مبارزه مسلحانه بزنند.
یادداشت :
/ عصمت‌الله شريفي
؛ استاد راهنما: سيدجواد رائي ورعي
؛ استاد مشاور: حسين جوان آراسته
ملزومات سيستم: ويندوز +xp؛ IE-9, Mozilla firefox +23, google chrome +23
کتابنامه
رساله علمي
شناسه : 556721
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/6/24
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.