×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: بررسي ساختار گويش لري شهرستان دره شهر
پدیدآورندگان : آيت الله بهرامي (پديدآور)
دانشگاه علامه طباطبائي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

توصیفگر : بديع
دره شهر
گويش
ريشه شناسي
وند
وضعیت نشر : تهران : : دانشگاه علامه طباطبائي ، ، ‭۱۳۹۰‬
مشخصات فیزیکی : ‮‭۸۹‬ص.‬ : دیجیتالی، پی دی اف
خلاصه : هدف تحقیق : شناسایی گویش لری گونه دره شهر و راه های حفظ و حراست از آن به عنوان یکی از گویش های متعلق به زبان فارسی است. مبانی نظری شامل مرور مختصری از منابع ، چارچوب نظری و پرسش ها و فرضیه ها: بسیاری از ویژگی های گویش لری گونه ی دره شهر در متون نثر و نظم فارسی قرون چهار و پنج هجری قمری وجود دارد. با شناسایی ساختار این گویش و ویژگی های مشترک آن با متون نثر و نظم دوره های یادشده، می توان به غنای زبان فارسی کمک کرد ؛ زیرا در صرف ، نحو، وند ها ، بدیع و واژگان با هم اشتراک زیادی دارند.ج :روش تحقیق شامل تعریف مفاهیم ، روش تحقیق ، جامعه ی مورد تحقیق ، نمونه گیری و روش های نمونه گیری ، ابزار اندازه گیری ، نحوه اجرای آن ،شیوه گرد آوری و تجزیه و تحلیل داده ها : پژوهش حاضر بر پایه ی دو روش کتابخانه ای و میدانی صورت گرفته است . در روش کتابخانه ای از متون کهن نظم و نثر فارسی ، فرهنگ لغت ها ، دستور زبان ها ، تاریخ زبان فارسی و منابع زبان شناسی استفاده شده است ، و در روش میدانی از طریق گفتگو با گویشوران و پرسش شفاهی از آنان به انجام رسیده است.یافته های تحقیق : گویش لری گونه ی دره شهر ارتباط نزدیکی با زبان فارسی دری دارد و تا به امروز به حیات خود ادامه داده است . امروزه به خاطر پیشرفت صنعت و تکنولوژی ، هجوم فرهنگ بیگانه ، زندگی شهر نشینی و علاقه نسل جوان به زبان فارسی این گویش مورد بی مهری قرار گرفته است . در این رساله زیبایی های گویش لری و اصالت های درونی و قدمت آن و پیوند آن با زبان فارسی معرفی شده است . به این امید که به حفظ و تداوم آن کمک کند.پیشنهادها: اجرای برنامه های سازنده ی فرهنگی با گویش رایج در هر استان از طریق رسانه ملی‭2‬ حضور مستقیم و دلسوزانه فرهنگستان زبان و ادب فارسی در بین اقوام مختلف به منظور ارتباط با گویشوران برای معرفی گویش آن ها از طریق مدارس و دانشگاه ها‭- 3‬ مطالعه و شناسایی گویش ها و جلوگیری از متروک شدن آن ها
یادداشت :
/آیت الله بهرامی
؛استاد راهنما: غلامرضا مستعلی پارسا
؛استاد مشاور: شیرزاد طایفی
عنوان از روی صفحه نمایش عنوان
کتابنامه
ملزومات سیستم: ویندوز xp+ ، ادوب اکروبات ریدر 9+ ، موزیلا فایر فاکس 23+ ، اینترنت اکسپلورر 9+ ، گوگل کروم 23+
شناسه : 581881
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/8/19
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.