×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: ايجاد بانك DNA جمعيت هاي گونه در معرض تهديد سياه تلو منطقه حفاظت شده ارسباران
پدیدآورندگان : بيوك رئيسي (پديدآور)
شهنام اشتري (پديدآور)
ليدا پرتونيا (پديدآور)
سميه مسئله دان (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : دوازدهمين كنگره ژنتيك ايران
خلاصه : ضرورت حفاظت از تنوع زيستي به خاطر ارتباط مستقيم با زندگي انسان امري پذيرفته شده براي دانشمندان دنيا بوده و در كنفرانس ريو (1992) توافق گرديد كه همه كورها در محدوده مرزي خود گونه هاي زيستي را حفظ و از انقراض آنها جلوگيري نمايند. امروزه ايجاد بانك DNA مهمترين راه حفظ گونه هاي در معرض خطر تهديد در دنيا است كه اين امر به كمك علم بيوتكنولوژي فراهم شده است. درختچه سياه تلو با نام علمي (Paliurus spina-Christi Miller) نيز با استناد Red data book of Iran بعنوان يك گونه در معرض تهديد مطرح است. در مطالعه حاضر جهت ايجاد بانك DNA اين گونه ارزشمند دارويي و زينتي، ابتدا نمونه برداري از جمعيت هاي آن در منطقه حفاظت شده ارسباران با ثبت كامل مشخصات و مطابق استاندارد سازمان حفاظت محيط زيست انجام و سپس نمونه ها به آزمايشگاه انتقال يافت. استخراج DNA با استفاده از روش بهينه شده C-TAB همراه با ذوب و انجماد مكرر و آنزيم RNAase انجام و پس از تعيين كميت و كيفيت DNA با دو روش اسپكتوفتومتري و الكتروفورز و ثبت غلظتهاي بدست آمده و تست PCR در دماي 80- درجه در فريزر مخصوص بانك ژن ذخيره گرديد. هدف از اجراي اين طرح تهيه بانك DNA اين گونه جهت انجام مطالعا ت مولكولي آتي و بررسي هاي مربوط به تنوع ژنتيكي در راستاي حفظ گونه هاي در معرض تهديد است.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-CIGS12-CIGS12_0191.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1392/11/5
تاریخ تغییر رکورد : 1396/11/12
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.