×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: نهادهاي سياسي حكومتي (قوه مقننه وقوه مجريه) و توسعه سياسي در جمهوري اسلامي ايران
پدیدآورندگان : فرهاد محمدنژاد (پديدآور)
دانشگاه امام صادق (ع) (پديدآور)
معارف اسلامي و علوم سياسي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

توصیفگر : مجمع تشخيص مصلحت نظام
قوه مجريه
قوه مقننه
ايران
توسعه سياسي
وضعیت نشر : تهران : دانشگاه امام صادق (ع) ، ، ‭۱۳۷۲‬
مشخصات فیزیکی : ‮ ‭۱۸۹‬ص.‬
خلاصه : هدف از این رساله، بررسی نقش دو قوه مقننه و مجریه در توسعه سیاسی جمهوری اسلامی ایران است. تحقیق حاضر که به روش کتابخانه‌ای انجام یافته، مشتمل بر سه فصل است. فصل اول، تحت عنوان کلیات، به بررسی مفهوم نهادهای سیاسی حکومتی و تاریخچه توسعه سیاسی می پردازد. در فصل دوم، نقش قوه مقننه در توسعه سیاسی مورد بررسی قرار می گیرد. نهایتا" در فصل سوم، نقش قوه مجریه در توسعه سیاسی بررسی می شود. نتایج حاصل از تحقیق نشان می دهد، وضعیت دو قوه مقننه و مجریه پیش از بازنگری قانون اساسی مطلوب نبوده و اصلاح قانون اساسی جهت اصلاح این روند، اجتناب ناپذیر بوده است. در دوره مذکور، اختلاف بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان و دخالت نهادهای دیگر در کار قانونگذاری عواملی بودند که در کارآیی قوه مقننه اثر منفی داشته اند. در قوه مجریه نیز وجود دو نهاد ریاست جمهوری و نخست وزیری و به عبارت دیگر، عدم تمرکز در این قوه، موجب تداخل وظایف و کاهش کارآیی این قوه شده بود. مجمع تشخیص مصلحت نظام با دخالت در اختلافات مجلس و شورای نگهبان از طولانی شدن تصویب برخی از قوانین جلوگیری می نماید. قوه مجریه بعد از اصلاح قانون اساسی و حذف پست نخست وزیری و تمرکز تصمیم گیری، شکل مطلوبتری به خود گرفت. باوجود اینکه تغییرات صورت گرفته در دو قوه مجریه و مقننه در بازنگری قانون اساسی بسیار مثبت بوده و باعث افزایش کارآیی این دو نهاد شده است، مع الوصف این تحقیق نشان داده است که قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هنوز هم از تعامل سه قوا در رنج است که نیاز به بررسی و مطالعه دارد
یادداشت :
/ فرهاد محمدنژاد
چکيده ها: فارسی
شناسه : 609201
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/8/21
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.