×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: ادب [سال اول]
پدیدآورندگان : صاحب امتياز: محمد صادق الحسيني الفراهاني [اميري](اديب‌الممالك)؛ مدير مسوول: محمد صادق الحسيني الفراهاني [اميري](اديب‌الممالك)، [مجدالاسلام كرماني]؛ سردبير: محمد صادق الحسيني الفراهاني [اميري](اديب‌الممالك)، [مجدالاسلام كرماني] (پديدآور)
مجدالاسلام كرماني، احمد، ‎۱۲۸۸؟-‎۱۳۴۲ق. (پديدآور)
اديب الممالك، محمد صادق بن حسين، ۱۲۷۷-‎۱۳۳۶ق (پديدآور)
نوع : متن
جنس : روزنامه
الكترونيكي
صاحب محتوا :

سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی

توصیفگر : علوم انساني
علوم‌ اجتماعي‌
اطلاعات عمومي
وضعیت نشر : مشهد (خراسان رضوي - ايران) : محمد صادق الحسيني الفراهاني ، 1318ق.- 1319ق. = 1901 م
مخاطب : خاص
یادداشت :
تاریخ چاپ شماره اول: چهار رمضان 1318 ق. = 1901 م.تاریخ چاپ شماره آخر (شماره 48): 15 شعبان 1319 ق. = 27 نوامبر 1901 م.سال اول، از صفحه 1 الی 384اولين سال انتشار: ‎۱۷جمادي ال‌آخر ‎۱۳۱۶ ق = ‎۱۰ آبان ‎۱۲۷۷ ش ترتيب انتشار: سه بار در ماه/ هفتگي دوره تاریخی: قاجار
شناسه : 3205681
تاریخ ایجاد رکورد : 1398/12/3
تاریخ تغییر رکورد : 1399/4/29
ملحقات : ملزومات سيستم: ويندوز 98+ ؛ با پشتيباني متون عربي؛ IE6+شيوه دسترسي: شبکه جهاني وبداده هاي الکترونيکينشاني ناشر: مشهد: کوچه باغ عنبر؛ کوچه مدرسه دودريادداشتها: نوع: فرهنگي/ ادبي روش: خبري از جرايد غير دولتي يا ملتي است که توسط ميرزا محمد صادق اديب الممالک فراهاني به سال ‎1316‎ ه ق در تبريز انتشار يافت در اين روزنامه، افزون بر مقالات گوناگون و ترجمههاي علمي، تصاوير دانشمندان و بزرگان جهان نيز به چاپ ميرسيد. طي حدود دو سال در تبريز روي هم ‎22‎ شماره از روزنام ادب منتشر شد و پس از آن اديب الممالک به قفقاز رفت و در بازگشت، وارد مشهد شد و به تاريخ چهارم رمضان ‎1318‎ ه ق روزنام ادب را در اين شهر منتشر ساخت و باري نخستين بار صکاريکاتور در مطبوعات ايران ظاهر شد. کاريکاتوري که در شمار پنجم سال سوم روزنام ادب مشهد به چاپ رسيده، آغازگر استفاده از اين وسيله ارتباطي نافذ و انتقادي در روزنامههاي کشور به شمار مي‌آيد که پيام آن، پيشرفت اروپاييان را در برابر عقب ماندگي و انحطاط آسيا مورد توجه قرار ميدهد. اولين شماره در ‎۱۷ جمادي ال‌آخر‎۱۳۱۶ قمري (‎۱۲۷۷شمسي) در تبريز با نام "جريده الادب" و پس از آن با عنوان "ادب" انتشار يافته و در عرض ‎۲ سال ‎۲۲ شماره منتشر شد و از سال ‎۱۳۱۸ قمري روزنامه ادب به مدت سه سال در مشهد انتشار داده شد و سپس اداره روزنامه به تهران منتقل شده و از ‎۲۷ رجب ‎۱۳۲۱ دوره انتشار روزنامه در تهران آغاز شد و صرفنظر از شماره هاي منتشره سال سوم در مشهد ، مجددآ سال سوم روزنامه از شماره اول شروع شد. از مزاياي سال سوم ادب در مشهد، تصاوير و کاريکاتورهايي است که توسط حسين الموسوي نقاشباشي آستان قدس رضوي ، کشيده شده است و اين اولين روزنامه فارسي است که داراي کاريکاتور است. اديب الممالک با توجه به عهده دار بودن مسئوليت چند روزنامه ديگر در تهران، مستقيم‌آ به کار روزنامه ادب دخالت نمي کرد و روزنامه به مديري و سردبيري مجدالاسلام کرماني منتشر مي شد اما از شماره ‎۱۷۴ سال چهارم تا آخرين شماره يعني شماره‎۱۸۸ سال پنجم (‎۹ ربيع الثاني‎۱۳۲۴) نام ايشان در روزنامه ذکر شده است. به طور کلي مطالب روزنام اديب الممالک در مقايسه با تربيت، از محتوا و کيفيت کمتري برخوردار است و با توجه به شيو تملق گونهاي که از دربار و دولت داشته، سانسور را، با آن چندان کاري نبوده تا آنکه در غياب اديب الممالک و در زمان صدرات عين الدوله، توقيف ميشود.
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.