×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: ژيواكونوميك و بازيگران نوظهور در منطقه خليج فارس مطالعه موردي:هند
پدیدآورندگان : محمود نورايي (پديدآور)
حسين شاهمرادي (پديدآور)
سعيد صادقلو (پديدآور)
ياور علي نيا (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : نهمين كنگره انجمن ژيوپليتيك ايران و اولين همايش انجمن جغرافيا و برنامه ريزي مناطق مرزي ايران
خلاصه : يكي از مفاهيم نويني كه بعد از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي در عرصه روابط بين الملل و ژيوپليتيك جهت تحليل مسايل راهبردي و بين المللي و رقابت قدرت ها از آن بهره ميبرند، رويكرد ژيواكونوميك است. اين رويكرد از تركيب سه عامل جغرافيا، قدرت و اقتصاد شكل گرفته و بررسي روابط جغرافيا، قدرت و اقتصاد و تعامل اين سه عنصر را در جهت كسب قدرت دولت ها مورد مطالعه قرار ميدهد. منطقه خليج فارس به عنوان يك سيستم ناهماهنگ داراي ساختار ژيوپوليتيكي و به تبع آن كاركرد ناهماهنگي است كه عليرغم وجود سازمانهاي منطقهاي و فرامنطقه به وحدت نظر از حيث اقتصادي و امنيتي و سياسي و ... نرسيده كه باعث شده در طول تاريخ بستر بي نظمي ها و جولان دادن قدرت هاي برتر در اين منطقه باشد. طبق نظريه ساختار ژيوپوليتيكي كوهن مناطق ژيواستراتژي بري چين و منطقه ژيوپوليتيكي مستقل هند از ديرباز منافع و تهديدات درگير به هم از ديد ژيوپوليتيك منطقه اي داشته اند. خليج فارس به لحاظ نظريه هاي ژيوپل يتيكي و ژيواستراتژ يكي، بين المللي ترين منطقه دنياست كه به لحاظ منابع انرژي، فضاي ژيواكونوميكي مهمي را براي ايفاي نقش بازيگراني چون هند در قالب همكاري، رقابت و منازعه فراهم ميكند. در اين پژوهش، سعي شده است با روش تحليلي توصيفي و با استفاده از منابع كتابخانهاي به بررسي اهميت منابع و انرژي هاي موجود در خليج فارس براي كشور هند پرداخته شود؛ اگر چه با توجه به وابستگي متقابل منافع كشورهاي منطقه به نظر ميرسد روابط آنها در راستاي نوعي رقابت همراه با همكاري در آينده بيشتر قابل پيشبيني است.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-GEOPOLITICS09-GEOPOLITICS09_157.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1397/3/11
تاریخ تغییر رکورد : 1397/3/11
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.