×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: جواب سوال
پدیدآورندگان : سلطان العلماء، محمد بن دلدار علي، ۱۱۹۹-‎۱۲۸۴ق (پديدآور)
كنتوري، حسين علي خان، ????-‎۱۲۴۰ق (پديدآور)
نوع : نامشخص
جنس : نسخه خطی
صاحب محتوا :

سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی

توصیفگر : کــــــلام
حکــــــمت
عقايد
وضعیت نشر : ۱۳ - - هجري قمري
مشخصات فیزیکی : تهيه نسخه: نوع تهیه:اهدايي شرح تهیه:مقام معظم رهبري قرن تهيه: سال تهيه:۱۳۷۳ م
یادداشت :
:
شناسه : oai:aqlibrary.org/3166093
تاریخ ایجاد رکورد : 1397/10/29
تاریخ تغییر رکورد : 1399/1/26
ملحقات : :ملاحظات:سوال و جوابي است بين حسينعلي کنتوري و علامه سلطان العلماء نقوي؛ اساس بحث اين است که آيا در صورت وجود شخص فاضل که تمام شرايط امامت را دارا باشد مي توان کسي را که مفضول است به اين سمت برگزيد؟ ثانيا کساني که بر چنين امامي خروج کنند و او را از حق امامت منع کنند فاسقند يا کافر؟ و مخالفين ساکت که محارب نيستند چه حکمي دارند؟ حسينعلي خان در اين پرسش و پاسخ ابتدا نظرات سبحان علي خان و رشيد الدين خان محمد دهلوي ( - ‎۱۲۴۹ق.) و سپس نظر خود را با استناد به نظر خواجه نصيرالدين در "تجريد" و علامه حلي در شرح آن به خدمت سلطان العلماء مکتوب داشته و تقاضا کرده تا ايشان نيز نظرشان را ارسال دارند تا وي از آن نظر در رديه‌اي که تحت عنوان "معتمد الکلام" در رد "ايضاح لطافة المقال" فاضل رشيد دهلوي، نگاشته، استفاده نمايد. ناگفته نماند رشيدالدين دهلوي در "ايضاح لطافة المقال" اساس بحث جواز تفصيل مفضول بر فاضل را که اعتقاد عامه بوده عوض کرده و قائل است که سه خليفه قبل از اميرالمؤمنين مفضول نبوده‌اند و اولاد آنان نيز بر اولاد اميرالمؤمنين برتري ندارند. در اين نسخه، سوال و جواب با استناد به فهرست مرعشي (۶/‎۱۶۷) با دو شماره اموالي ثبت شده، سوال با عنوان "تفضيل المفضول علي الفاضل" و جواب با عنوان "نجات الموحدين"
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.