×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: پراكنش و ويژگي هاي اكولوژي گونه در حال انقراض سفيد پلت در جنگلهاي هيركاني
پدیدآورندگان : حسن فلاح (پديدآور)
مسعود طبري (پديدآور)
داوود ازادفر (پديدآور)
سيد غلامعلي جلالي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر :
وضعیت نشر : دومين همايش منطقه اي توسعه پايدار منابع طبيعي در حاشيه جنوب درياي خزر
خلاصه : سفيد پلت Populus caspica Bornm گونه مختص و در خطر انقراض جنگلهاي هيركاني مي باشداين تحقيق جهت بررسي پراكنش و ويژگي‌هاي اكولوژيك گونه در راستاي ارائه راهكارهاي مديريت مناسب و اصولي ، به منظور حمايت و حفاظت از رويشگاه هاي در حال تخريب اين گونه ارزشمند ، صورت گرفته است . دردي از پارامترهاي اساسي جغرافيايي ، اقليمي ، رويشگاهي اين گونه مورد بررسي قرار گرفت . نتايج نشان داد كه سفيد پلت گونه‌اي رطوبت پسند مي‌باشد و است و از تالش تا جنگل گلستان عموماً در مناطق جلگهاي تا ميان بند يافت مي‌شود. پراكنش قالب اين گونه در اين حال خيلي مرطوب و نيمه مرطوب و زمستاني معتدل تا سرد بر روي روسوبات بافت ريز كوارترنري مي‌باشد . تبديل اراضي جنگلي، وجود دام و تخريب توسط مسافرين مهم‌ترين عوامل تخريب رويشگاه هاي سفيد پلت مي‌باشد. وجود بافت شايع لومي سيلتي Silt loam و خاك قليايي pH}7/5 و حاصلخيزي خاك از مشخصات بارز خاك‌هاي سفيد پلت است. ساختار توده‌هاي سفيد پلت دواشكوبه و سه اشكوبه با تاج پوشش بسته و نيمه بسته مي باشد. در مجموع 18 گونه درختي و هشت گونه‌ درختچه اي از 15 خانواده شناسايي شد كه رويشگاه سفيد پلت مادرسو با داشتن 20گونه چوبي، داراي بيشترين غناي گونه هاي چوبي نسبت به ساير رويشگا ها مي باشد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-RCSDSBCS02-RCSDSBCS02_035.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1391/9/7
تاریخ تغییر رکورد : 1394/6/8
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.