×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: كاهش آسيب به محيط زيست با استفاده از شبكه‌‌ي عصبي مصنوعي(ANN)
پدیدآورندگان : علي پيراسته (پديدآور)
عبدلله شميسا (پديدآور)
اصغر فرجي مقدم (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : سومين همايش ملي مديريت پساب و پسماند در صنايع نفت و انرژي
خلاصه : شبكههاي عصبي مصنوعي (Artificial Neural Network) الگويي براي پردازش اطلاعات مي‌باشند كه با تقليد از شبكه‌هاي عصبي بيولوژيكي مثل مغز انسان ساخته شده‌اند.امروزه به دليل نياز روز افزون بشر به انرژي، شركت هاي نفتي مجبور شده اند كه چاه هاي عميق تر و زيادتري را حفر كنند و اين به معني صرف مدت زمان زيادتر براي حفاري چاه و عبور از سازندهاي مختلف با خصوصيات متفاوت جهت رسيدن به مخزن نفتي مورد نظر مي باشد. از آنجا كه قسمت اعظم هزينه نهايي يك چاه مربوط به حفاري آن مي باشد، داشتن برنامه اي مدون جهت صرف كمترين زمان ممكن براي حفاري بسيار حياتي به نظر مي رسد. در حين حفاري مشكلات زيادي ممكن است سبب انحراف عمليات از برنامه زماني مورد نظر شوند كه از اين جمله مي توان به هرزروي و گير لوله ها اشاره كرد. گير لوله ها عموما مربوط به زمان بعد از هرزروي هاي شديد مي باشند. هرزروي سيال حفاري يكي از مشهودترين مشكلات حفاري مي باشد كه هزينه زيادي را به شركت هاي نفتي تحميل مي-كند. و نيز آسيب زيادي به محيط زيست وارد مي آورد.هرزروي گل حفاري تابع عوامل بسيار زيادي مي باشد كه مدل كردن همه آن ها بصورت تحليلي ممكن است بسيار مشكل باشد. بنابراين با استفاده از تكنيك هاي هوش مصنوعي كه توانايي زايدالوصفي در شبيه سازي فرايند هاي پيچيده دارند، بسيار مؤثر به نظر مي رسد. در اين تحقيق سعي بر اينست كه با توجه به داده هاي حفاري موجود در ميدان نفتي مارون، ميزان هرزروي را تخمين زد. پيش بيني هاي حاصل از شبكه عصبي مصنوعي سازگاري بسيار خوبي با ميزان هرزروي واقعي موجود در گزارش هاي روزانه حفاري نشان مي دهد. كه مي‌توان با استفاده از آن ميزان هرزروي را به حداقل رساند و آسيب به محيط زيست را كاهش داد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-PASAB03-PASAB03_046.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1391/10/9
تاریخ تغییر رکورد : 1391/10/9
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.