×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: جايگاه مديريت بحران در برنامه ريزي شهري با استفاده از GIS (نمونه موردي: «شهر قائم شهر»)
پدیدآورندگان : زبيده رضايي اتويي (پديدآور)
ابراهيم كلته (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : اولين همايش ملي جغرافيا، شهرسازي و توسعه پايدار
خلاصه : از آنجا كه افزايش بي رويه جمعيت، ساخت و سازهاي شهري و گسترش آن تا حاشيه شهرها بدون برنامه ريزي مناسب، ضرورت درنظر گرفتن تمهيدات لازم جهت پيشگيري و مقابله با بحران و حوادث مترقبه و غيرمترقبه را دو چندان كرده است. لذا به نظر مي رسد ايجاد تشكيلات مناسب و واحد براي ايجاد هماهنگي و انسجام در مديريت مراحل مختلف بحران (قبل از وقوع، زمان وقوع و بعد از وقوع) از اولويت برخوردار باشد. از اقداماتي كه در جهت كاهش آثار ناشي از سوانح طبيعي، نياز به برنامه ريزي و سياست گذاري اجرايي دارد، بكاربردن روش ها و اصول مهندسي و اقدامات كاربردي منطبق با اصول برنامه ريزي شهري در زمان هاي عادي است، تا از اين طريق بتوان در هنگام وقوع سوانح طبيعي مقدار آسيب ها را كاهش داد. در اين ميان وضعيت شهرهايي از جمله قائم شهر در برابر فجايع طبيعي به ويژه سيل و زلزله، به عنوان شهرهايي مياني در شبكه شهري كشور ايران از درجه اهميت بالايي برخوردار است. بنابراين تلاش گرديد تا جايگاه مديريت بحران كه خ ود به نوعي يك برنامه ريزي جهت سازمان دهي وقايع در مواجهه با بحران هاي طبيعي برجسته تر گشته است. همچنين راهبردي استراتژيك جهت امداد رساني در بافت هاي فشرده شهري نيز ارائه شده است. اين نوشتار به تشريح مباني نظري و ديداه هاي مرتبط با مديريت بحران شهر و توصيف ويژگي هاي جغرافيايي شهر قائم شهر از جمله ويژگي هاي طبيعي، انساني، اقتصادي مي پردازد. در ا دامه، بررسي و تحليل مكاني با استفاده از نرم افزارهاي جغرافيايي و نيز تحليل فرضيات (اثبات ياردآن) و ارائه پيشنهادات پرداخته مي شود. روش تحقيق مورد استفاده در اين پژوهش به صورت توصيفي، تحليلي است و روش گردآوري اطلاعات، روش ميداني، كتابخانه اي تعيين گرديد. تجزيه و تحليل اطلاعات با استفاده تكنيك هاي توصيفي و با روش تحليلي در محيط GIS و در نظر گرفتن معيارهاي كاربريد وضعيت پايگاه هاي مديريت بحران مورد ارزيابي قرار گرفت كه نتايج اين تحقيق نشان داد، ناحيه مورد نظر از سيستم مديريت مناسبي جهت مواجه با بحران هاي احتمالي برخوردار نيست و انجام مطالعات كارشناسي در حوزه مديريت بحران توسط كارشناسان برنامه ريزي شهري به بهره وري بهتر در جهت استفاده ايمني شهروندان در مواجه با شرايط بحراني، تأثير گذار مي باشد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-GUPSD01-GUPSD01_0503.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/4/21
تاریخ تغییر رکورد : 1395/7/2
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.