×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: حكومت قانون در پرتو تحقق عدالت
پدیدآورندگان : سيد محمد ابراهيم حسيني پور عز آبادي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : دومين همايش ملي عدالت، اخلاق، فقه و حقوق
خلاصه : موضوع اين مقاله حكومت قانون در پرتو تحقق عدالت مي باشد. در اين مقاله فكر حكومت قانون بصورت پنج اصل جداگانه تشريح خواهد شد. اين اصول حاوي محدوديت هاي مهمي هستند كه بر نحوه عمل دولت و چگونگي كار قدرت سياسي اعمال مي شوند. برخي از اين اصول ريشه هاي باستاني دارند و بعضي ديگر به دوره هاي جديدتر مربوط مي شوند. وليكن در مجموع نشانگر استنباط غرب از حكومت قانون طي قرون متمادي مي باشد. در مركز حكومت قانون اين فكر قرار دارد كه دولت نبايد قدرتش را بنحو مستبدانه اي اعمال كند. درك اين تفاوت ها براي فهم حكومت قانون ضروري است . يونيانيان باستان معتقد بودند كه حكومت خودكامه حكومتي است كه مقيد به مقررات و اصول قانوني حاكميت قانون باشد كسي بالاتر از قانون نيست و حتي بالاترين مقامات حكومتي نيز نمي توانند بميل و دلخواه خود رتفار كنند. در چنين حكومتي مقامات فقط به انجام كارهائي كه قانونا مجاز باشند دست مي زنند. اين مقاله در طي و فصل معين گردآوري شده است و نتيجه اي كه از مباحث مطرح شده مي توان گرفت اين است كه با وجود حكومت قانون در واقع حقوق افراد در تمام زمينه ها حفظ خواهد شد و دگر اينكه قانون با ايجاد اصل برابري مي تواند عدالت را ايجاد كند. در ضمن مقاله به بررسي مباحث مطرح شده مي پردازيم.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-MAYBODLAW02-MAYBODLAW02_329.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/8/11
تاریخ تغییر رکورد : 1395/8/10
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.