×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: بررسي نقش وزارت امورخارجه در فرآيند تصميم سازي و تصميم گيري در سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران
پدیدآورندگان : گروه علوم سياسي-دانشكده حقوق وعلوم سياسي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : پايان نامه
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دانشگاه تهران

وضعیت نشر :
مشخصات فیزیکی : جلدnull - ص 150
خلاصه : بررسي و شناخت نقش وزارت امور خارجه در ساختار تصميم سازي و تصميم گيري در عرصه سياست خارجي ج. ا.ايران هدف اين رساله ميباشد. در واقع نگارنده در صدد تاييد اين امر ميباشد كه وزارت امور خارجه ج. ا.ايران داراي نقش مناسب و شايسته اي در فرآيند تصميم سازي و تصميم گيري در عرصه سياست خارجي كشور نمي باشد. هدف از اجراي اين طرح آسيب شناسي مسائل عرصه سياست خارجي ج. ا.ايران و به تبع آن ارائه راه حل براي آن ميباشد. چارچوب نظري اين پايان نامه رهيافت نهادي مي‌باشد. براساس رهيافت نهادي ساختار قدرت در نظام جمهوري اسلامي ايران روشن و مانند ساير اكثر كشورهاست . اما داراي ظرافت ها و پيچيدگيهايي است كه بيشتر بايد بدان ها توجه نمود. فلسفه حكومت در ايران با ديگر كشورها مشترك است. قدرت حكومتي در ايران به سه بخش تقسيم شده و قواي مقننه، مجريه و قضائيه وجود دارند . البته در شكل گيري فرآيند تصميم سازي و تصميم گيري در سياست خارجي ج.ا.ايران تنها نمي توان به تعريف سنتي از رهيافت نهادي ( سه قوة مزبور و سازمانهاي رسمي ) كشور توجه نمود بلكه بايستي به نقش نهادهاي غير رسمي مانند ( هنجارها ، رسوم و مذهب ) و نيز شبكه اي از هر سه نهاد رسمي ، غير رسمي ونيمه رسمي و تأثير آنها در فرآيند فوق الذكر نيز پرداخته شود. در بخش اول كه بخش تئوريك است به مبحث سياست خارجي و مباحث ديگر پرداخته شده كه عبارتند از: quot; بررسي متون سياست خارجي، مدلهاي تصميم گيري، اصول ثابت سياست خارجي قبل و بعد از انقلاب اسلامي ، جايگاه سازماني و قانوني وزارت امور خارجه ايران quot;. در بخش ديگر به مطالعه و مقايسه دستگاه ديپلماسي ج.ا. ايران و چند كشور (از جمله آمريكا، فرانسه و تركيه ) پرداخته شده است. در بخش آخر بعد از بررسي ساختار و جايگاه وزارت امور خارجه ج.ا.ايران در عرصه سياست خارجي به دلايل تاييد فرضيه پرداخته شده است.
یادداشت :
عنوان انگليسي: The survey of foreign ministry of the Islamic republic of Iranapos;s role in decision making and decision taking in foreign policy.
كتابنامه: به فارسي و انگليسي
چكيده: به فارسي
عنوان ديگر: جايگاه وزارت خارجه ج. 1. در فرآيند تصميم گيري در سياست خارجي.
مطالعات ايران وسياستگذاري عمومي
كارشناسي ارشد
شناسه : oai:ut.ac.ir:thesis/1-41840
تاریخ ایجاد رکورد : 1386/11/17
تاریخ تغییر رکورد : 1387/11/27
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت

راهنمای سفارش دیجیتال سازی

* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.