×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: تأثير پديده هاي خاص اقليمي بر رفتار اجتماعي شهروندان (نمونه موردي: شهر اهواز)
پدیدآورندگان : منوچهر جوانمردي (پديدآور)
علي بختيارپور (پديدآور)
كلثوم براتي پور (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : اولين همايش ملي جغرافيا، شهرسازي و توسعه پايدار
خلاصه : با توجه به تيپ اقليمي خشك و نيمه خشك شهر اهواز، عوامل طبيعي از قبيل گرماي هوا، رطوبت و شرجي، همراه با پديده نوظهور گردوغبار پتانسيل تأثير گذاري بسياري بر رفتار اجتماعي ساكنان شهر دارد. به همين منظور و جهت شناسايي عوامل محرك رفتارهاي ناهنجار انساني در رابطه با شرايط اقليمي در سطح منطقه مورد مطالعه، 400 برگه پرسشنامه با مضامين تأثيرات شرايط اقليمي بر واكنش ها در موقعيت هاي متفاوت؛ تهيه و در اختيار ساكنين شهر؛ با توجهب ه تفاوت از لحاظ جنسيتي و سني و همچنين شرايط اقتصادي و نوع شغل قرار داده شده است. كه پس از جمع آوري پرسشنامه ها، داده هاي خام حاصل از پاسخ هاي ساكنين شهري را در نرم افزار spss وارد و پس از امتياز بندي سوالات، جهت تعيين مؤثرترين پارامتر در شرايط و رفتارهاي اجتماعي از طريق بررسي آزمون آماري، از جمله آزمون تي تك نمونه اي، به محاسبه عامل ها پرداخته شد. نتايج حاكي از ان است كه رخداد پديده گردو غبار بالاترين اثر را در ايجاد رفتارهاي هنجار شكن، مانند حوادث و الگوهاي رانندگي با ميانگين عامل 50/7% فعاليت هاي روزانه 42% در سطح رفتارهاي محيطي در شهر اهواز داشته است. همچنني تأثير گردوغبار بر افسردگي و شرايط روحي و رواني مردم بيش از روزهاي با درجه حرارت بالا و شرجي است. در روزهاي گرم حداقل 10 درصد، دروزهاي شرجي نزديك به 20 درصد و روزهاي گردوغباري بيش از 70 درصد بر افسردگي مردم تأثير منفي گذاشته است.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-GUPSD01-GUPSD01_0772.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/4/21
تاریخ تغییر رکورد : 1395/7/2
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.