×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: معرفي تئوريهاي مرگ و مير
پدیدآورندگان : علي اكبر احمدي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : نخستين كنفرانس آمار ايران
خلاصه : براي معرفي تئوريهاي رياضي و آماري مرگ و مير بايد طرحهاي مربوط به توصيف ويژگي‌ها و قوانين عمومي مرگ و مير و همچنين روشهاي محاسبه را شناخت. مطالعه يك مدل مرگ و مير مي‌توانند ما را در روند مرگ و مير در گذشته و همچنين بدست آوردن مدلي براي پيش‌بيني وقايع آينده ياري دهد. مدلهاي ارائه شده غالباً همبستگي بين سن و مرگ و مير را نشان مي‌دهد و تا وقتي در اين مدلها سن به عنوان يك متغير مطرح مي‌شود، تئوري‌هاي مرگ و مير به عنوان يكي از وجوه تئوري سن (aging) در نظر گرفته مي‌شود. شايد اولين مدل رياضي مرگ و مير مدل كامپرتز است (Gom Pertz) كه در سال 1825 ميلادي منتشر شد. اين مدل عمدتاً رابطه مرگ را با سن نشان مي‌دهد. با توجه به اين كه فرض كامپرتز بر اين اصل استوار بوده كه قدرت انسان با بالا رفتن سن در مقابله با مرگ كاهش مي‌يابد، اين مدل يك تابع نمايي است. مدل كامپرتز در سال 1860 توسط مك هام (Mage ham) كاملتر و بالاخره (Perks) مدل كامپرتز و مك هام را كامل نموده و مدل بهتري را ارائه نمود. ارائه مدلهاي رياضي مرگ و مير بر اساس عوامل ژنتيكي يكي ديگر از مباحث تئوري‌هاي مذكور است، به عبارت ديگر علاوه بر دخالت متغيرهاي سن اگر عوامل ژنتيكي را نيز در نظر بگيريم، اينگونه مدل‌ها پديد مي‌آيند و بالاخره ارائه مدلهاي استوكاستيك، حد مطلوب ارائه مدلهاي مرگ و مير است زيرا منطبق با مشاهدات آماري در زمينه مرگ و مير و عوامل آن مي‌باشد. در اين مقاله كه هدف معرفي تئوري‌هاي مرگ و مير است ابتدا به يك سري قراردادها و تعاريف كه معمولاً در جداول مرگ و مير وجود دارد اشاره خواهد شد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-ISC01-ISC01_003.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1388/12/15
تاریخ تغییر رکورد : 1388/12/15
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.