×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: استقبال در شعر فارسي
پدیدآورندگان : خليل (پديدآور)
قافله باشي (پديدآور)
منوچهر (پديدآور)
اكبري (پديدآور)
جليل (مشاور)
تجليل (مشاور)
اسماعيل (مشاور)
حاكمي والا (مشاور)
گروه زبان وادبيات فارسي-دانشكده ادبيات و علوم انساني (پديدآور)
نوع : متن
جنس : پايان نامه
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دانشگاه تهران

وضعیت نشر :
مشخصات فیزیکی : جلد1 - ص 635
خلاصه : هدف از انجام اين تحقيق نقد و بررسي در موضوع «استقبال در شعر فارسي» است/روش تحقيق در اين پايان نامه روش كتابخانه اي و توصيفي مي باشد/نتايج تحقيق نشان مي دهد كه: در ابتدا مولف به لحاظ اهميتي كه اين موضوع دارد و شايد بيش از يك سوم اشعار فارسي از نوع اشعار استقبالي است، مختصري در اهميت موضوع استقبال پرداخته است پس استقبال را به دو دسته عام و خاص تقسيم كرده است كه البته در اينجا استقبال خاص موضوع رساله است. پژوهنده در مورد كلمه استقبال بيان كرده است كه استقبال، پيروي و تقليد از اثر گذشتگان است .به عبارت ديگر نگاه يا نيم نگاهي است به گذشته و پشت سر، در حقيقت استقبال به پيشواز اسلاف رفتن است. در اين رساله در باب استقبال خاص (اشعار همسان از نظر وزن و قافيه و رديف) به تفضيل سخن به ميان آمده است در ضمن به موارد و اصطلاحات استقبال عام هم اشاره شده است علتهاي بوجود آورنده استقبال و رابطه سبك شناسي با استقبال از موضوعات مورد بحث رساله است. از قوالب شعر فارسي، استقبال در قصيده بطور تفضيلي تحقيق گرديده سپس در غزل، اما به قالبهاي ديگر تنها اشاره شده است.
یادداشت :
کتابنامه: به فارسی
رشته زبان وادبيات فارسي
دكتري تخصصي
شناسه : oai:ut.ac.ir:thesis/1-37729
تاریخ ایجاد رکورد : 1380/9/20
تاریخ تغییر رکورد : 1394/8/4
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.