×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: اخلاق منصوري
عنوان: جام جهان نما
پدیدآورندگان : دشتكي‌، منصوربن‌ محمد، ‏‫ ۸۶۶-‏۹۴۸؟ق‌.‏‬ (پديدآور)
نوع : متن
جنس : catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی كتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی

توصیفگر : نثر فارسي--قرن ۱۰ق
عرفان--تاريخ--قرن ‏‫۱۰ق.‏‬
اخلاق اسلامي--متون قديمي تا قرن ۱۴
اخلاق--متون قديمي تا قرن ۱۴
اخلاق عرفاني--متون قديمي تا قرن ۱۴
وضعیت نشر : : سبحانويردي ولد حاجي الله ويردي ، ، اواخر شهر رمضان ۱۰۸۳ق
مشخصات فیزیکی : ‮(‭۱۹۰-۲۶۰‬برگ)، ‭۱۸‬سطر، اندازه سطور:‭۶۰‬×‭۱۲۵‬‬ :راده گذاری شده ؛قطع:۱۲۰×۱۸۵
خلاصه : نویسنده در مقدمه می‌گوید«باعث فقیر حقیر غیاث‌ مشهور بمنصور بر تحریر این سطور و تسطیر این زبور که رساله اولی از وجه ثالث از جام جهان‌نماست تقریر معاقد و مقاصد انیه و ماهیه انسان و تمهید اصول و قواعد بنیان و سعادت دو جهان است بوجهی که از مطاوی و فحاوی آن طریق تهذیب اخلاق و کیفیت سلوک با خلایق و خلاق و تحصیل ملکات نافعه درین نشاة و نشاة آخرت...» سپس او می‌گوید این کتاب حاوی دو مجله می‌باشد: مجله اول:در بیان ماهیت انسان و اشاره به طریق نیل سعادت در چهار تجلیه؛مجله ثانی: در تذهیب اخلاق و کیفیت سلوک با خلایق و خلاق؛در سه تجلیه.مولف این اثر را به قصد"نقد اخلاق جلالی" تالیف جلال‌الدین دوانی نوشته ،این رساله بعد از اخلاق ناصری و اوصاف الاشراف خواجه نصیر در یک مجلد آمده است.از برگ ۲۵۸پ تا ۲۶۰ چندین اصطلاح عرفانی شرح شده که بخشی از آن سوخته و مولف که با القاب استاد کامل مکمل سلطان علما و برهان الحکما معرفی شده معلوم نیست.
یادداشت :
/غیاث‌الدین منصور دشتکی
زبان: فارسی
تاریخ تالیف: قرن ۱۰ق.
این اثر به همت مهدی باقی توسط انتشارات پرسش در سال ۸۶ در آبادان و در همین سال توسط علی محمد پشت دار توسط امیر کبیر چاپ شده است.
شناسه : 1126125
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/5/26
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.