×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: جايگاه و منزلت ائمه معصومين(ع) از نگاه شيعيان تا عصر امام باقر(
عنوان: جايگاه و منزلت ائمه معصومين(ع) از نگاه شيعيان تا عصر امام باقر(ع)
پدیدآورندگان : محمدعزيز فهيمي‏ (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

توصیفگر : تاريخ
فضايل ائمه ( ع )
ائمه اثني عشر ( ع )
عصمت
ولايت تكويني
فضائل الأئمّة
ت‍اري‍خ‌
خلافت ائمه عترت ( ع )
شيعيان
ولاية تكوينية
History
خلافة أئمّة العترة
خليفه
منزلت
الأئمّة الاثنا عشر
ائمه معصومين
وضعیت نشر : قم : : مركز اطلاعات و مدارك اسلامي، معاونت پژوهشي، دفتر تبليغات اسلامي ، ، 1391
مشخصات فیزیکی : ‭193‬ص.‬
خلاصه : ضرورت شناخت معصومين(ع) ، يکي از موضوعات اساسي و مهم در مکتب اسلام است، زيرا پي بردن به مقام کسي بدون شناخت اجمالي از صاحب آن مقام ممکن نيست؛ به همين جهت در اين پژوهش، جايگاه ائمه معصومين(ع) در نگاه شيعه تا عصر امام محمد باقر( مورد بررسي قرار گرفته است. شواهد متعددي در روايات اسلامي وجود دارد که بر خالي نبودن زمين از حجت خدا، از آغاز تا پايان جهان دلالت دارد. تبيين صحيح اين مسأله از بروز شبهاتي که نوعي غلو را در اين زمينه به ذهن متبادر مي‌سازد، جلوگيري خواهد کرد. همچنين در اين رساله از سه مقام امامان معصوم(س) سخن به ميان آمده و روشن گرديده که اعتقاد به اين مقامات، منجر به غلو نمي‌گردد؛ يکي از اين مقامات، مقام ولايت تکويني است، که شيعيان معتقدند ائمه( به إذن خداوند مي‌توانند در عالم آفرينش تصرف نموده، و بر خلاف جريان طبيعي، حوادث و پديده‌هايي را ايجاد کنند. دومين مقام ائمه(، مقام مرجعيت ديني آنان مي‌باشد که از نظر شيعيان، پيشوايان معصوم(س) مفسران حقيقي وحي الهي هستند، و مردم بايد براي أخذ معارف ديني به آنان مراجه نمايند. اهل بيت(ع) آگاه‌ترين مردم نسبت به معارف الهي مي‌باشند، زيرا در تبيين معارف کتاب الهي معصوم بوده و عاري از خطا هستند. سومين مقام ائمه( از نگاه شيعيان، زعامت سياسي است، که خداوند اين مقام را به افراد صالح عطا نموده، و روشن است که صالح‌ترين افراد بعد از پيامبر(ص) ، امامان معصوم(س) مي‌باشند. رهبري آنان مي‌تواند زمينه رشد و هدايت انسان‌ها را فراهم نمايد. شيعيان درباره مسأله خلافت و سرپرستي جامعه اسلامي، به دلايل و شواهد متعددي از آيات قرآن و احاديث استناد مي‌کنند. درباره فضايل اهل بيت(ع) به موارد ديگري از قبيل علم غيب، عصمت، هدايت و مظلوم نوازي ايشان نيز اشاره شده است.
یادداشت :
/ محمدعزيز فهيمي
؛ استاد راهنما: محمدجواد طبسي
؛ استاد مشاور: غلامحسن محرمي
ملزومات سیستم: ویندوز (XP+)، با پشتیبانی از متون فارسی و عربی؛ گوگل کروم ۲۳+، موزیلا فایرفاکس ۲۳+، اینترنت اکسپلورر ۹+، ادوب اکروبات ریدر ۹+
کتابنامه
شناسه : 481363
تاریخ ایجاد رکورد : 1394/12/4
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.