×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: بررسي نقش عقل در شناخت
پدیدآورندگان : محمدنعيم محمدي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

توصیفگر : کــــــلام
دين
ايمان
علم حضوري
ادراكات
علم حصولي
آلات المعرفة
العقل
ابزار شناخت
تجرد علم
فلسفه
فلسفه ( عام ) ( حوزه اصلي )
الفلسفة
ادراكات عقلي
عقل
شناخت
تجرّد العلم
وضعیت نشر : قم : : مركز اطلاعات و مدارك اسلامي، معاونت پژوهشي، دفتر تبليغات اسلامي ، ، 1391
مشخصات فیزیکی : ‭109‬ص.‬
خلاصه : عقل از جمله ابزارهاي کسب معرفت بوده، و مُدرک مفاهيم کلي است. عقل به‌عنوان مظهر ذات احديت که در وجود انسان نمود پيدا کرده، قادر است در اثر کسب علوم و نيز تاييد و افاضه الهي، با طي مراحلي از حالت بالقوه تا بالمستفاد در هر مرتبه از شناخت، به معرفت بسياري از حقايق نائل شود. فلاسفه مسلمان علم را به حضوري و حصولي، و تصور و تصديق تقسيم کرده‌اند. نقش عقل در تصورات از سه ديدگاه تجربه‌گرايي، عقل‌گرايي و تلفيقي قابل بررسي است. در ديدگاه تلفيقي فيلسوفان قبل از صدرالمتالهين قائل به تجرد علم بوده‌اند؛ اما ملاصدرا نظريه اشتداد وجودي را ارائه کرد، که بر اساس اين نظريه، نفس در مرحله حس و خيال، صورت را ابداع مي‌کند، و تصور عقلي و کلي نيز از طريق مشاهده عقول ساخته مي‌شود. فيلسوفان بعد از صدرالمتالهين نيز با پيروي از حکمت متعاليه، ضمن تقسيم ادراکات عقلي به معقولات اولي، ثانوي منطقي و فلسفي، بسياري از مباحث شناخت را حل کرده‌اند. نقش عقل در تصديقات نيز از اهميت خاصي برخوردار است. در اين راستا، قضايا يا بديهي اولي است که در آن صرف تصور موضوع و محمول براي حکم کردن کافي است، يا بديهي ثانوي مي‌باشد که در آن، گرچه در بعضي قضايا حس و علم حضوري زمينه‌ساز است، اما نقش عمده از آن عقل است. در بخش قضاياي نظري که بر استدلال استوار است نيز عقل در کنترل کيفيت مواد و چگونگي ترکيب قضايا نقش اصلي را ايفا مي‌نمايد. در مورد نقش عقل در قضاياي ديني و حقايق عرفاني هم سه ديدگاه مطرح است: يکي عدم کارايي عقل در درک گزاره‌هاي ديني و عرفاني؛ ديگري قدرت عقل بر عقلاني کردن تمام گزاره‌ها و ديدگاه سوم که با اعتراف به محدوديت عقل آن را قادر به درک بسياري از گزاره‌هاي ديني و عرفاني مي‌داند.
یادداشت :
/ محمدنعيم محمدي
؛ استاد راهنما: محمد محمدرضايي
؛ استاد مشاور: ابوالحسن غفاري
ملزومات سیستم: ویندوز (XP+)، با پشتیبانی از متون فارسی و عربی؛ گوگل کروم ۲۳+، موزیلا فایرفاکس ۲۳+، اینترنت اکسپلورر ۹+، ادوب اکروبات ریدر ۹+
کتابنامه
شناسه : 481829
تاریخ ایجاد رکورد : 1394/12/13
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.