×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: تعليم و تربيت در عصر ظهور
پدیدآورندگان : -
نوع : متن
جنس : catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دانشگاه علامه طباطبایی (ره)

وضعیت نشر : بنياد فرهنگي حضرت مهدي موعود (عج) ، ، ۱۳۹۵
مشخصات فیزیکی : دیجیتالی، پی دی اف
خلاصه : یکی از شیوه های قرآن، آوردن مثال است و این خود دلیلی بر تاثیر زیاد این روش در تفهیم و انتقال معارف الهی به مردم است. از جمله مثالهای قرآنی، تشبیه حق به آب و باطل به کف روی آب ، حق به شجره طیبه و باطل به شجره خبیثه ، کارهای کافران به خاکستری در برابر تندباد ، کارهای آنان به سراب ، بتها و طاغوتها به خانه عنکبوت ، دانشمند بی عمل به الاغی که کتاب حمل می کند و تشبیه غیبت کردن به خوردن گوشت برادری که مرده است. خداوند، پیامبرش را نیز مامور کرده تا از تمثیل استفاده کند و در این باره می فرماید: واضرب لهم مثل الحیاه الدنیا... . در سخنان ائمه: نیز بارها به استفاده از تمثیل سفارش شده است. همچنین ام الائمه، حضرت صدیقه شهیده، فاطمه زهرا نیز در مسجد مدینه در خطبه ای علیه حاکمان وقت، این آیه شریفه را تلاوت کرد و فرمود: مثال شما به خاطر پیمان شکنی نسبت به بیعتی که در غدیرخم با علی داشتید، مثال همان زنی است که می بافت و سپس بافته های خود را پنبه می کرد. تمثیل، از ساده ترین، فطری ترین و عمومی ترین شیوه های انتقال مطلب است که مسائل معقول را محسوس و بدین وسیله راه را نزدیک و عمومی می کند. در مثال زدن، تذکر، تفهیم، تعلیم، بیان و پرده برداری از حقایق والا وجود دارد که می توان آن را با زبان ساده بیان کرد. تمثیل صورتی از اندیشیدن و شکلی از سخن گفتن است که در آن به همانندی میان دو چیز توجه می شود. درتمثیل می کوشیم ویژگی ها و احکام یک شیء شناخته شده یا مانوس را به شیء ناشناخته یا نامانوسی نسبت دهیم و به این وسیله آن را بشناسیم یا مانوس کنیم.
یادداشت :
/ محسن قرائتی، فاطمه اکبری، حسن سلم آبادی
عنوان از روی صفحه عنوان فایل PDF
ملزومات سیستم: ویندوز xp+ ، ادوب اکروبات ریدر 9+ ، موزیلا فایر فاکس 23+ ، اینترنت اکسپلورر 9+ ، گوگل کروم 23+
شناسه : 788753
تاریخ ایجاد رکورد : 1398/10/25
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.