×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: بررسي تاثير نقش نشانه ها و ارتباط آن با نقشه هاي ادراكي كاربران در محيط هاي انسان ساخت
پدیدآورندگان : مهرداد يوسف زماني (پديدآور)
بختيار بهرامي (پديدآور)
ارسلان وزيري (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : چهارمين كنگره بين المللي عمران، معماري و توسعه شهري
خلاصه : از آنجا كه انسان در دنياي معاصر توام درگير با بحران هاي اجتماعي، اقتصادي، زيست محيطي و فرهنگي است،توجه به عوامل معنا ساز راهي است براي پيوند انسان با محيط پيرامون خود، كه اين پيوند به هر ميزان محكم ترباشد ارتباط او با محيط بيشتر و در نتيجه حس تعلق او به مكان نيز بيشتر خواهد بود، كه اين حس تعلق بهمكان موجب حس رضايتمندي او از محيط مورد استفاده خود مي شود. و اين حس رضايت انسان را به مسيريهدايت مي كند كه در جهت پايدار نگاه داشتن محيط پيرامون مورد استفاده خود تلاش بيشتري از خود نشاندهد. در اين راستا محيط هاي شهري به منظور اينكه تصويري واضح در ساكنانشان ايجاد كنند، ضروري است كهاين مكان را برايشان فراهم سازند، كه نياز مند اين هستند كه ايشان را قادر سازند تا اجزاي آن محيط را بهآساني شناسايي كنند و آنهارا در ذهن خود در قالبي به هم پيوسته به يكديگر ارتباط دهند. براي اين منظوراستفاده از علم نشانه شناسي مي تواند نقش موثري در معنا بخشي به محيط هاي انسان ساخت و جهت دهي بهانسان در محيط اطراف خود ايفا كند. هدف از اين پژوهش مشخص ساختن ويژگي هاي نشانه هاي شهري ومعماري در نقشه هاي ادراكي شهروندان و نيز در اذهان مردم به منظور خوانايي بيشتر، اهميت فراواني دارند. ازاين طريق مي توان اهميت اين نشانه ها را با وضوح بيشتري براي طراحان بيان نمود. در اين اين پژوهشكوشش شده است تا با روشي توصيفي- تحليلي به شناسايي و ارزيابي انواع نشانه هايي كه كاربران از آنها براي شكل دهي به نقشه ادراكي شان استفاده مي كنند بپردازد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-ICSAU04-ICSAU04_1141.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1396/5/11
تاریخ تغییر رکورد : 1396/11/26
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.