×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: حقوق مالكانه در پرتو مقررات شهر سازي
پدیدآورندگان : اميني (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
صاحب محتوا :

دانشگاه شهید بهشتی (ره)

وضعیت نشر : دانشگاه شهيد بهشتي
یادداشت :
بر پایه مقررات سنتی حقوق مدنی، مالکيت يک حق کامل و مطلق بوده است. مالک می توانسته در ملک خود در فضای بالا و زیر زمين هر تصرفی را بنماید. با اين حال در تاريخ حقوق ایران هيچ مالکی نمی توانسته است ساختمان خود را مشرف به خانه همسايگان بسازد. با افزايش جمعيت و گسترش شهرها، وضع مقررات برای شهرسازی در اروپا و آمريکا و سپس ایران آغاز شد. اين مقررات محدوديت هایی برای مالکان از جهت ارتفاع ساختمان ها و خطوط عقب نشينی در کوچه ها و خيابان ها به وجود آورده اند .شهرداری هم باید هنگام صدور پروانه اين محدوديت ها را به وجود می آورند تا از تابش نور آفتاب، ديد و منظره، امنيت فضای زندگی و مانند آنها همگی به گونه برابر برخوردار شوند. تخلف از مقررات شهرسازی و فروش تراکم از سوی شهردار در برابر دریافت وجوه غیر قانونی مصداق جرم ارتشا است. هر يک از مالکان می تواند ابطال چنین پروانه هایی را از دیوان عدالت اداری درخواست کند. شهردار نيز به عنوان بزه ارتشا قابل تعقيب کيفری است و زیان های مادی و معنوی را که در پی تخلف از مقررات شهرسازی به مالکطن مجاور وارد می سازد باید جبران کند
شناسه : oai:scj.sbu.ac.ir/index.aspx?pid=95808amp;articleid=16683
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/4/10
تاریخ تغییر رکورد : 1393/8/7
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.