×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: المائة
پدیدآورندگان : ابوسهل مسيحي، عيسي بن يحيي، ‎۳۶۰؟-‎۴۰۳ق (پديدآور)
مازندراني، علي، ‎۱۱ق-‎۱۲ق (پديدآور)
نوع : نامشخص
جنس : نسخه خطی
زبان : عربي
صاحب محتوا :

سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی

توصیفگر : پـزشـكي
وضعیت نشر : ۱۱ - ۱۰۹۹ - هجري قمري
مشخصات فیزیکی : تهيه نسخه: نوع تهیه:وقفی شرح تهیه:آيت‌اللهي شيرازي، عبدالباقي قرن تهيه:۱۴ سال تهي
یادداشت :
:
شناسه : 3137677
تاریخ ایجاد رکورد : 1397/10/28
تاریخ تغییر رکورد : 1399/4/25
ملحقات : :ملاحظات:کتابشناسي: کتاب معروفي است مشتمل بر صد کتاب در تقريبا همه مباحث و موضوعات علم پزشکي از تصانيف ابوسهل عيسي بن يحيي المسيحي الجرجاني از استادان شيخ الرئيس ابوعلي سينا و يکي از مشاهير حکما و اطباي قرن چهارم و پنج هجري. مولد وي جرجان بود و پس از تلقي علوم مختلف در محضر علماي بغداد و براعت در آنها در جرجانيه به دربار مامون بن محمد خوارزمشاه (متوفي ‎۳۸۷) و ابوالعباس مامون بن مامون (مقتول در سنه ‎۴۰۷) رفت و در آنجا مانند ابن سينا و ابوريحان بيروني و فضلاي ديگر در ظل دولت و حمايت ايشان که به علم دوستي و تربيت و رعايت جانب علما مشهور آفاق بودند قرار گرفت تا اين که بنا به قول نظامي عروضي در چهار مقاله موقعي که باتفاق ابن سينا از دست عمال محمود غزنوي از خوارزم به مازندران مي‌گريخت از بي آبي و تشنگي در بيابان خوارزم هلاک شد، غير از اين کتاب ابوسهل را کتب ديگري نيز بوده است مانند کتاب في اظهار حکمةالله تعالي في خلق الانسان، کتاب في الوباء که براي ابوالعباس مامون بن مامون تاليف نموده، مقالة في الجدري، کتاب تعبير الرؤيا موسوم به کفاية که بجهت محمد بن مامون خوارزمشاه نوشته، کتاب في علم الطبيعي، کتاب الطب الکلي در دو مقاله، و کتاب اختصار مجسطي، و بجز اينها دوازده کتاب نيز در موضوعات حکمت و منطق و رياضي و نجوم تاليف و بنام ابوريحان موشح نموده که اسامي آنها بموجب فهرستي که خود ابوريحان از تصانيف خويش ترتيب داده (مطبوع در مقدمه آلمالي زاخائو بر کتاب آثار الباقية عن القرون الخالية ص۳۷-‎۳۸) عبارت است از: سکون الارض او حرکتها، کتاب في مبادي الهندسة، التوسط بين ارسطوطاليس و جالينوس في المحرک الاول، رسالة النرجسية، رسالة في آداب صحبة الملوک، رسوم الحرکات في الاشياء ذوات الوضع، رسالة في دستور الخط، رسالة في دلالة اللفظ علي المعني، رسالة في الغزليات الشمسية، رسالة في سبب برد ايام العجوز، رسالة في قوانين الصناعة، و رسالة في علة التربية التي تستعمل في احکام النجوم.
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.