×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: اسفار، از دايره المعارفي فلسفي تا متني اموزشي
پدیدآورندگان : علي شيرواني (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : همايش بررسي متون و منابع حوزه هاي فلسفه، كلام، اديان و عرفان
خلاصه : الحكمه المتعاليه في الاسفار الاربعه كه به اختصار اسفار خوانده ميشود و به همين نام شهرت دارد بي هيچ ترديد مهمترين كتاب ملاصدرا است كه در آن به تفصيل و بطور فراگير مسائل فلسفه اسلامي طرح، بررسي و نقد شده است اسفار به واقع يك دايره المعارف فلسفي است كه نويسنده در آن كوشيده است با مراجعه به مهمترين اثار پيشينيان و حتي معاصران خود ميراث انديشه فلسفي بشريت را تا ان اندازه كه به جهان اسلام راه يافته بود به شيوه اي نقادانه در نظامي فلسفي موسوم به حكمت متعاليه عرضه كند و طرحي نو در اندازد. او خود در اين باره مي نويسد: من در درياي پهناور حكمت صدفهاي علمي فراواني يافتم كه بر پايه براهين روشن استوار شده و از مرواريدهاي نكات گرانقدر و گوهرهاي تابناك تحقيق سرشار بود مدت زماني به ذهنم مي گذشت و با خود مطرح مي كردم و در اندرون خويش كشمكش داشتم چرا كه گروهي از جويندگان و پژوهشگران هوشمند مرا تشويق مي كردند كه اين صدف هاي پربار را بشكافم و از آنها گوهرهاي پرارزش بيرون كشم و با صافي انديشه زلال را از دردي جداسازي و با غربال طبع، مغز را از پوست غربال كنم و كتاب بنگارم كه همه آنچه از پيشينيان يافته بودن در آن گرداورم و خلاصه اقوام مشائيان و چكيده ذوقيات اشراقيان را شامل گردد
شناسه : oai:civilica.com/Paper-ASMA01-ASMA01_030.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1389/6/28
تاریخ تغییر رکورد : 1389/6/28
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.