×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: عنصر رواني قتل عمد در فقه اماميه و مطالعه تطبيقي آن با حقوق ايران و انگليس(‭Mens rea of Murder in Imamie Jurisprudence and Comparative Study in Iranian Law and English Law‬ [پايان‌نامه])
عنوان: ‭Mens rea of Murder in Imamie Jurisprudence and Comparative Study in Iranian Law and English Law‬
پدیدآورندگان : رضا : فاني (پديدآور)
دانشگاه امام صادق(ع) (پديدآور)
معارف اسلامي و حقوق (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

توصیفگر : عنصر رواني
قتل عمد
حقوق ايران
اشتباه
حقوق انگليس
وضعیت نشر : تهران : دانشگاه امام صادق(ع) ، ، ‭۱۳۸۴‬
مشخصات فیزیکی : ‮‭۱۹۰‬ص.‬
خلاصه : ملاک عمدی بودن قتل در حقوق ایران، به تبعیت از فقهای امامیه، طی سه بند در ماده‭ ۲۰۶ ‬قانون مجازات اسلامی بیان شده است. بند "الف" ماده‭ ۲۰۶ ‬قانون مجازات اسلامی ناظر به قتل عمدی محض می باشد. در این نوع قتل، شخص قاتل واجد قصد فعل و قصد نتیجه می باشد. تحقق قتل عمدی در این بند، منوط به "قصد کشتن شخص معین یا فرد یا افرادی غیر معین از یک جمع " می باشد. به نظر می رسد منظور از "معین" در این بند، معین هدفی است نه هویتی، زیرا علاوه بر اینکه عبارت "فرد یا افرادی غیر معین از یک جمع" بیانگر این مطلب است، بند "الف" ماده‭ ۲۹۵ ‬و نیز ماده‭ ۲۹۶ ‬قانون مجازات اسلامی موید این نظریه می باشد بنابراین قاعدتا" فقط اشتباه در هدف موجب خروج از قتل عمد خواهد بود. ولی رویه قضایی ایران اشتباه در هویت را نیز موجب خروج از قتل عمد دانسته اشت. در بندهای "ب و ج" ماده‭ ۲۰۶ ‬قانون مجازات اسلامی انجام کار نوعا" کشنده نسبت به مجنی علیه جانشین سوء نیت جازم مرتکب شده و عنصر روانی قتل عمد را تشکیل می دهد. در حقوق انگلیس نیز عنصر روانی قتل عمد مشابه حقوق ایران است، زیرا اصطلاح "سبق تصمیم سوء" که شامل "قصد قتل" و "قصد ایراد صدمه شدید جسمانی" است، عنصر روانی قتل عمد را تشکیل می دهد. با توجه به قید معین بودن مقتول در ماده‭ ۲۰۶ ‬قانون مجازات اسلامی و همچنین رویه قضایی فعلی ایران، می توان گفت که اشتباه در قصد (اعم از شخص و هویت) موجب غیر عمدی بودن قتل می گردد، در حالیکه در حقوق انگلیس با اعمال قاعده "سوء نیت انتقال یافته " با جمع شرایطی، قتل همچنان عمدی است
یادداشت :
/ رضا فانی
چکيده : فارسی
شناسه : 610480
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/8/21
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.