×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: بررسي عملكرد دولت هاي مختلف در حفظ گونه هاي در حال انقراض
پدیدآورندگان : هورمزد وظيفه مستعان (پديدآور)
كيميا كاظم زاده (پديدآور)
عليرضا كاوياني (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر :
وضعیت نشر : يازدهمين كنگره دانشجويان دامپزشكي ايران
خلاصه : مقدمه: در اين مقاله با استناد به تحقيقات انجام شده در مورد حفظ گونه هاي در حال انقراض از انقراض و ناپديد شدن آنها از چرخه هاي غذايي، مانند پانداها و يوزپلنگ هاي آفريقايي و با بررسي عملكرد اقدامات دولت و سازمان محيط زيست آن كشور ها- چين و الجزاير- كه به ترتيب در زمينه هاي نجات پانداها و يوزپلنگ هاي آفريقايي از خطر انقراض اقدامات موفقي داشتند؛ اقدامات لازم براي نجات گونه ي يوز پلنگ ايراني از خطر انقراض بررسي و پيشنهاد گرديده است.روش كار: گونه ي يوزپلنگ ايراني (يوزپلنگ آسيايي) يكي از گونه هاي در خطر انقراض است كه نياز به حمايت مسيولين و دولت دارد؛ اين حيوان پوستي نخودي رنگ و با خال هاي سياه و گرد و كوچكو اندامي كشيده دارد و مو هايش زبر و كوتاه است. اندازه بدن يك يوز بالغ 112 تا 135 سانتيمتر با دمي به اندازه 66 تا 84 سانتيمتر است و وزنش ميتواند از 34 تا 54 كيلوگرم باشد. خطي به نام خط اشك از گوشه چشم اين حيوان تا گوشه لبش امتداد يافته است كه اين خط در نوع ايراني ضخيمتر از نوع آفريقايي است. همچنين جمجمهاي كشيده داشته كه در شكار كمكش ميكند. با توجه به گزارشات داده شده درمورد تعداد اين حيوان در زيست بوم هاي مشخص شده تعداد 50 تا60 قلاده از اين حيوان تخمين زده شده است كه با دوربين هاي تله اي ثبت شده است. تا كنون برنامه هاي حمايتي دولتي و سازماني كه در اين زمينه انجام شده است شامل: 1 (آموزش مردم محلي از نحوه ي شكار اين حيوان، 2 (بيمه ي تكميلي حيوان و پرسنل و زيستگاه هاي يوز پلنگ ها، 3 (نصب گردن بند هاي ردياب، 4 (افزايش جريمه ي شكار اين حيوان.بحث و نتيجه گيري: اما همان طور كه مشاهده شده است اين برنامه نيازمند تغيير و توسعه است چرا كه اين روش ها لازم هستند ولي كافي نيستند. بنابراين بايد راهكار هايي در نظر گرفته شود كه در علاوه بر حفظ جمعيت بتوان افزايش جمعيت و همچنين حفظ افزايش جمعيت را به ارمغان بياورد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-IVSC11-IVSC11_183.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1396/7/4
تاریخ تغییر رکورد : 1396/7/11
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.