×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: توسعه فرهنگ خلاقيت مشاركتي در سازمانها
پدیدآورندگان : سيدمحمدرضا سبحاني پور (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : اولين همايش و جشنواره استاني نظام پيشنهادها
خلاصه : مشاركت همه جانبه و به ويژه فكري كاركنان سازمان جهت تحقق اهد اف آن سازمان ضرورتي اساسي است ،چنانچه افراد خلاق و صاحب انديشه تعالي سازمان با تفكر و خلاقيت مشاركتي سازمان را ياري دهند انواع مسائلسازماني راحتتر و سريع تر حل خواهد شد. تفكر و خلاقيت مشاركتي ، موجب هم افزايي تفكر و خلاقيت تك ت ك افراد سازمان مي شود. لازمه توسعه اين تفكر فرهنگ سازي ، اصلاح فرهنگ سازماني و مديريت فرهنگ خلاقيت ونوآوري در سازمان مي باشد . موانعي همچون فقدان انگيزه و عدم اعتماد به كار گروهي، عدم توجه به نظرات كاركنان ، نقد ناپذيري ، محافظه كاري و مديريت مستبدانه ، از مهمترين موانع تفكر و خلاقيت مشاركتي محسوب مي گردد . .مهندسي مجدد فرهنگ سازماني، آموزش و فرهنگ سازي ، مهندسي مجدد نظام هاي مديريتي از جمله نظام پيشنهادات ، تقويت كار گروهي و تقدير از كاركنان خلاق ، از جمله مهمترين راهكارهاي توسعه فرهنگ خلاقيت مشاركتي در سازمان مي باشد . اهميت مشاركت نيروي انساني در پيشبرد اهداف سازماني موضوعي غيرقابل انكار مي باشد، خصوصا مشاركت گروهي بصورت خلاقانه براي حل مسائل سازماني بسيار حائز اهميت است . اهميت اين موضوع به علت افزوني فضاي رقابتي بين سازمانها و مراكز صنعتي مختلف ، ضرورت توسعه مستمر مزيت رقابتي و لزوم خلاقيت و نوآوري ميباشد، از طرفي چنانچه نظام پيشنهادات در سازمانها و مراكز صنعتي از تفكر خلاق جمعي .. استفاده نمايد مسائل و معضلات سازمان جهت نيل به هدف و آرمان هاي سازمان راحتتر حل ميشود....، عنصر‹‹ خلاقيتCreativity باعث سامان دهي و سازماندهي نظام پيشنهادات مي شود، اگرچه تحقق اين مهم مستلزم رفع موانع و محدوديتهايي است كه در اين نوشتار بررسي شده است. خلاقيت و نوآوري در سازمانها به ضرورتي اجتناب ناپذيري مبدل گرديده، زيرا فضاي رقابتي ايجاد شده بين سازمانها ايجاب ميكند تا فرايند هاي خلاقيت و نوآوري تقويت يابد. تحقق اين امر مستلزم تغيير و تحول فرهنگ سازماني است، اگر چه قبل از هرگونه تغيير مبنايي در فرهنگ سازماني لازم است موانع و محدوديت هاي تفكر خلاق گروهي برطرف شود
شناسه : oai:civilica.com/Paper-IDEASQOM01-IDEASQOM01_004.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1391/5/30
تاریخ تغییر رکورد : 1391/5/30
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.