×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: نگاهي بر جغرافياي منطقه خليج فارس
پدیدآورندگان : سميرا دوست محمدي (پديدآور)
سميه دوست محمدي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : اولين كنگره ملي زيست شناسي و علوم طبيعي ايران
خلاصه : درياي پارس به عنوان گرمترين پهنه آبي دنيا شناخته شده است و از نظر آب وهوايي شرايط خشك و نيمه استوايي دارد.به طور كلي منطقه خاورميانه و خليج فارس به علت وجود منابع عظيم انرژي و تنگه هرمز از مناطق استراتژيك جهان هستند . درياي پارس امروزه به آبراهي تلقي مي شود كه در امتداد درياي مكران (عمان) قرار گرفته و با كشورهاي باستاني ايران و كشورهاي عربي عربستان ، كويت ، قطر ، امارات ، بحرين ، عمان و عراق مرز آبي مشترك دارد . از آنجايي كه از يك سوي ايران بيشترين مرز مشترك آبي را در درياي پارس دارد و از سوي ديگر در تشكيل تمدن باستاني اين منطقه نقش اصلي را ايفا كرده است و همچنين در طول تاريخ كنترل و فرامانروايي درياي پارس نزد ايرانيان بوده است ، از اين روي ايران به عنوان ميراث دار اصلي اين منطقه محسوب مي شود و بارزترين مشخصه آن نيز نام اين پهنه آبي است كه به نام ايرانيان در طول سه هزار سال گذشته ثبت شده است.از اين جهت كنترل و نقش كليدي اين درياي بزرگ و استراتژيك از گذشته در اختيار ملت و دولت ايران قرار داشته و در آينده نيز بدون شك خواهد بود. در اين مقاله موقعيت و ژئومورفولوژي اين ميراث با ارزش ايرانيان مورد بحث قرار خواهد گرفت.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-BSCONF01-BSCONF01_098.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/11/15
تاریخ تغییر رکورد : 1394/11/4
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.