×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: سقط جنين
پدیدآورندگان : حسين‌داد حليمي‏ (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

توصیفگر : فـقــــه
مجازات
سقط جنين
ديه سقط جنين
نطفه
انسان
مجازات سقط جنين
جرم
فقه ( حوزه اصلي )
وضعیت نشر : قم : : مركز اطلاعات و مدارك اسلامي، معاونت پژوهشي، دفتر تبليغات اسلامي ، ، 1391
مشخصات فیزیکی : ‭133‬ص.‬
خلاصه : ارزش انسان در آموزه‌هاي اسلامي چنان عالي است که قرآن، او را مسجود ملائکه و خليفه خدا معرفي مي‌کند. مراحل مختلف خلقت انساني در قرآن ذکر شده و خداوند خود را به مناسبت آفرينش او "احسن الخالقين" دانسته است. به‌همين دليل، حق حيات انساني حتي در مرحله جنيني مورد توجه بسياري قرار گرفته است، و تمام اديان و قوانين اجتماعي به حمايت جدي از اين حق پرداخته‌اند. از نظر دين اسلام، سقط جنين نوعي قتل نفس محسوب شده و قابل مجازات است. بر اساس اين حکم اسلامي، در قوانين کشور ايران نيز با در نظر گرفتن مراحل حيات جنين، مجازات‌هايي مانند قصاص، ديه و تعزير پيش‌بيني شده است. البته سقط جنين داراي اقسامي است که عبارت است از: سقط جنين غير اختياري، درماني، عمدي، شبه عمد و خطايي محض؛ بديهي است که هر کدام از اين اقسام، حکم خاصي دارد، اما آن‌چه از نظر قانون، سقط جنين مجرمانه تلقي مي‌شود داراي ارکان و شرايطي است که به‌کار بردن وسايل فيزيکي يا شيميايي، علم به حامله بودن زن، توجه به انجام فعل مجرمانه، و سوء نيت، جزء اين شرايط مي‌باشد. در خصوص مجازات سقط جنين، فقهاي اماميه اتفاق نظر دارند که پيش از دميدن روح، سقط جنين موجب پرداخت ديه است اما در مرحله بعد از دميدن روح، مشهور فقها سقط جنين را از مصاديق قتل نفس و موجب قصاص مي‌دانند. همچنين در بعضي از مراحل، براي سقط جنين از سوي قانون‌گذار مجازات حبس و تأديب مقرر شده است. چنان‌چه انعقاد نطفه از راه نامشروع و همراه با نارضايتي زن باشد او مي‌تواند جنين را پيش از دميدن روح ساقط کند. همچنين در خصوص سقط جنين درماني از فتاواي فقها استفاده مي‌شود که با احراز موضوع ضرورت، چنين عملي جايز است زيرا در تعارض حق حيات مادر و حق حيات جنين، مادر حق دارد در مقام دفاع از خود، جنين را سقط کند.
یادداشت :
/ حسين‌داد حليمي
؛ استاد راهنما: حسن بخشي
؛ استاد مشاور: حسن نظري
ملزومات سیستم: ویندوز (XP+)، با پشتیبانی از متون فارسی و عربی؛ گوگل کروم ۲۳+، موزیلا فایرفاکس ۲۳+، اینترنت اکسپلورر ۹+، ادوب اکروبات ریدر ۹+
کتابنامه
شناسه : 482406
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/1/29
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.