×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: آينده نگري و تفكر استراتژيك
پدیدآورندگان : نجمه جلاليان (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : سومين كنفرانس بين المللي مديريت چالشها و راهكارها
خلاصه : آينده مفهومي است كه انديشه و تأمل در خصوص آن براي همگان لازم و پرجاذبه است. انسان در كالبد زمان همواره با تحولاتي مواجه بوده و تمايل خود را براي شناخت و واكاوي آن، جهت پيشرفت و جاودانگي خود در برابر چالش هاي روزمره و آينده ابراز نموده است. افراد دوست دارند بدانند سرنوشت جهان در آينده چگونه رقم خواهد خورد؟ انسان چه اهداف و برنامه هايي بايد براي آينده داشته باشد؟ امروزه فهم آينده و تصويرسازي واقع بينانه از آن امري بايسته و ضروري به نظر مي رسد. از اين رو گرايش به آينده و فهم آن چيزي است كه بسياري از سازمانها را بر آن داشته تا بر آيندهگرايي تأكيد نموده و براي كسب جايگاه برتر به پيش بيني الگوهاي آينده كسب و كار خود دست بزنند، و راهكارهاي خود را بر اساس فرصتها و تهديدات نهفته در اين الگو خلق نمايند. آينده گرايي تأكيد بر اين دارد كه افراد در سازمان به جاي لذت بردن از شرايط حال و اينكه صرفا به امروز بينديشند در برابر آينده آماده باشند. تجزيه و تحليل استراتژيك يكي از اركان مهمي است كه براي شكل گيري آينده بسيار مهم است. بنابراين نخستين گام براي دستيابي به يك برنامه ريزي بلند مدت كارآمد، داشتن نگاهي با زاويه ديد و دامنه وسيع نسبت به آينده است. مسأله تعيين دقيق و جزئي وقايع آينده در ده يا بيست ساله آينده و حتي اين كه سازمان در طي اين مدت چه كاري انجام خواهد داد نيست. در مقابل آنچه بايد انجام شود، داشتن نگاهي به آيندههاي دور با هدف افزايش خلاقيت و ايمني در برابر حوادث و رخدادهاي حيرت انگيز و غيرقابل پيش بيني است. از اين رو در اين پژوهشي با بررسي ادبيات موجود به اين سؤال پرداخته ايم كه چرا تفكر استراتژيك در سازمان هاي آينده گرا مهم است و شاخص هاي تفكر استراتژيك در آينده گرايي سازمان ها چه هستند؟
شناسه : oai:civilica.com/Paper-ICMM03-ICMM03_081.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/6/21
تاریخ تغییر رکورد : 1395/10/11
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.