×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: ارزيابي پتانسيل گونه درمنه كوهي در جذب گاز گلخانه‌اي CO2 (مطالعه موردي: مراتع چيرو استان سمنان)
پدیدآورندگان : مائده يوسفيان (پديدآور)
سيده خديجه مهدوي (پديدآور)
محمدرضا مهدوي (پديدآور)
رضا تمرتاش (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر :
وضعیت نشر : دومين همايش منطقه اي توسعه پايدار منابع طبيعي در حاشيه جنوب درياي خزر
خلاصه : كربن عمده‌ترين عنصر گازهاي گلخانه‌اي محسوب مي‌شود كه تريسب آن توسط فرايند فتوسنتز از طريق زيتوده گياهي، ساده‌ترين و ارزان‌ترين راه كار ممكن براي كاهش سطح اين گاز اتمسفري است. پوشش گياهي با بافت چوبي توانايي ترسيب كربن بيشتري دارد و در مراتع خشك بيشتر شامل فرم رويشي بوته‌اي است. در اين مقاله با هدف ارزيابي توان ترسيب كربن گونه هاي بوته اي درمنه كوهي Artemisia aucheri بخشي از مراتع خشك چيرو در استان سمنان انتخاب شد. به طوري كه بتوان بر تلي از پوشش گياهي به روش تصادفي - سيستماتيك در قالب 20 پلات 1*1 متر مربعي در طول دو ترانسكت عمود بر هم به طور 100 متر انجام شد. ميزان كربن آن‌ها به روش احتراق تعيين گرديد .نمونه برداري از خاك نيز در دو قطب 15 - 0 و 30- 15 سانتي‌متر در محدوده پيش به خارج از محدوده پيش انجام شد. جهت تعيين كربن آلي خاك از روش والكي - بلك استفاده شد. سپس با محاسبه وزن مخصوص ظاهري gr/cm3 خاك در هر عمق نظر ميزان كربن آلي خاك در وزن مخصوص ظاهري، وزن كل كه حرب و نه ترسيب شده در خاك به دست آمده بود . به منظور بررسي مقايسه‌اي ميزان ترسيب كربن خاك و در هر قوم و از آزمون t مستقل استفاده گرديد. اين بررسي به كمك نرم‌افزارهاي آماري EXCEL و SPSS v.16 انجام گرفت. نتايج تحقيق نشان كه اندام زيرزميني (ريشه) با 29/435 كيلوگرم در هكتار بيشترين ميزان ترسيب را در بين ساير اندام‌ها (شاخ و برگ، ساقه) داشته است. همچنين در مقطع چيرو ، ميزان ترسيب كربن خاك در عمق 15 - 0 نسبت به عمق 30-15 سانتي‌متر بيشتر بود و گونه درمنه انرژي پس به من مي‌داد (در صد 5%) در تفسير كربن آلي در عمق 30 - 15 سانتي‌متري بين دو منطقه محدود ريشه ، خارج از محدوده ريشه داشته است درحالي‌كه طعام و 90 و سه معني داري بر ميزان ذخيره كرد و نداشته است.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-RCSDSBCS02-RCSDSBCS02_014.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1391/9/7
تاریخ تغییر رکورد : 1394/6/8
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.