×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: گروهبندي و مطالعه تنوع ژنتيكي ارقام گندم ايراني با استفاده از نشانگر ISSR
پدیدآورندگان : زهره نخعي (پديدآور)
محمد هادي پهلواني (پديدآور)
خليل زينلي نژاد (پديدآور)
محسن اسماعيل زاده مقدم (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : دومين كنگره ملي توسعه و ترويج مهندسي كشاورزي و علوم خاك ايران
خلاصه : وجود تنوع ژنتيكي و روش دقيق و سريع مطالعه آن لازمه همه پروژه هاي اصلاح گندم به خصوص بررسي ژرمپلاسم با هدف بهبود واكنش در تنش هاي زيستي و غير زيستي است. در اين تحقيق به منظور مطالعه تنوع ژنتيكي 49 رقم گندم از نشانگرهاي مبتني بر ISSR استفاده شد. از 20آغازگر ISSR مورد استفاده در اين تحقيق 9 نشانگر باندهاي چند شكل تكثير نمودند. از 251 باند توليد شده 217 باند چند شكل بوده و درصد چند شكلي كل 86/55 درصد محاسبه گرديد. دامنه PIC در آغازگرهاي مورد استفاده بين 0/22تا0/48 بود آغازگر ISSR-10 داراي بالاترين ميزان PIC بود كه نشان دهنده ي توانايي بالاي آن در آشكارسازي تنوع ژنتيكي بين ژنوتيپ هاي گندم بوده اند. همچنين مقادير شاخص تنوع نئي و شاخص شانون نشان دادند كه تنوع ژنتيكي قابل ملاحظه اي در جمعيت ارقام مورد بررسي وجود داشت. تجزيه ي كلاستر بر اساس داده هاي نشانگر ISSR ارقام مورد بررسي را در سه گروه قرار داد قرار گرفتن ارقام مشابه در يك گروه و ارقام داراي فاصله ژنتيكي در گروههاي متفاوت به اصلاحگران گندم امكان خواهد داد تا رقم هاي مناسب به عنوان والد تلاقي جهت استفاده در پروژه هاي اصلاحي را براحتي شناسايي نمايند.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-ISCONF02-ISCONF02_241.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/8/11
تاریخ تغییر رکورد : 1395/8/11
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.