×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: تحليلي بر نظام امنيت رژيم منطقه خليج فارس
پدیدآورندگان : پيمان تماميان (پديدآور)
عليرضا شكربيگي (پديدآور)
منصور پروين (پديدآور)
قباد نادري (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : اولين همايش ملي ژئوپليتيك جنوب غرب آسيا
خلاصه : امنيت خليج فارس امروزه يك چالش بزرگ استراتژيك براي اقتصاد جهاني است. وابستگي و اتكا به نفت منطقه در هزاره سوم ميلادي به شدت افزايش خواهد يافت. نياز آسيا به نفت خليج فارس بيشتر خواهد شد، كاهش حمايت بين المللي از حضور نيروهاي نظامي ايالات متحده در منطقه ظهور منطقه خزر به عنوان يك حوزه نفتي رقابت آميز ژئوپوليتيك براي تامين منابع انرژي مصرفي، عراق و ايران، حضور فعال اتحادثه اروپا و گسترش اين بازار به سوي شرق، شدت يافتن ديپلماسي نفت ژاپن در منطقه از جمله مواردي است كه مي تواند امنيت حوزه خليج فارس را به خطر اندازد رشد تحركات ناسيوناليستي و افزايش جنبش هاي انقلابي در كشورهاي خليج فارس، در آينده اي نه چندان دور، حضور نيروهاي ايالات متحده را نخواهد پذيرفت. مخالفت دائمي ايران با حضور نيروهاي بيگانه در منطقه و تلاش اين كشور براي عبو دادن لوله هاي نفت و گاز آسياي مركزي و قفقاز و مخالفت شديد ايالات متحده به اين موضوع از جمله مسائلي است كه باعث اصطكاك منافع بين كشورهاي منطقه و قدرت هاي خارجي بر سر مالكيت و منافع توليد و استخراج و صدور نفت و گاز خواهد شد هم اكنون كشورهاي قدرتمند حوزه خليج فارس به اين نتيجه رسيده اند كه به جاي رقابت ناسالم با يكيدگر به تفاهم و گفت و گو پرداخته و از اين طريق اهداف و منافع ملي و سياسي خود را دنبال كنند در بين كشورهاي منطقه سه كشور ايران، عراق و عربستان سعودي نقش كليدي در تامين امنيت خليج فارس دارند. حل اختلافات سليقه اي موجود و حركت به سوي اعتمادسازي بيشتر بر اساس حفظ منافع منطقه اي و محترم شمردن مرزهاي سياسي بين سه كشور مي تواند گام مهمي در جهت اين امر باشد با توجه به موقعيت استثنايي ايران چه از نظر طبيعي و چه از نظر انساني و همچنين وابستگي رونق و توسعه اقتصادي كشورهاي شمال خاورميانه و حوزه خزر بثه موقعيت ارتباطي و ترانزيتي ايران قطعا جايگاه ژئوپوليتيكي اين كشور با هيچ كدام از كشورهاي منطقه قابل مقايسه نخواهد بود از طرفي به دليل مخاصمه طولاني مدت ايالات متحده با ايران و عدم پيشرفت جدي در جهت كاهش تنش ها ميان دو كشور و قرار گرفتن «امنيت و نفت» در صدر فهرست «منافع ملي ايالات متحده» هر روز براي تحت فشار گذاشتن ايران، اعلام وضعيت جديدي چه در دنياي و چه در اطراف مرزهاي سياسي ايران توسط آمريكا ايجاد شود با اين اوصاف باز بودن پرونده ايران بر روي ميزهاي تصمي گيري در محافل مختلف سياسي و امنيتي و اقتصادي، ايالات متحده و وابستگان به منابع نفت و گاز منطقه همچنان ادامه خواهد داشت و بهانه جويي هاي هسته اي حقوق بشر، حمايت از تروريست هاي طلبان و القاعده در عراق و افغانستان، بردن سيسات هاي منطقه اي وجهاني ايالات متحده قلمداد مي گردد حضور ايالات متحده در خليج فارس و تنگ تر كردن هر چه بيشتر حلقه محصاره جمهوري اسلامي ايران نيز در راستاي تسلط ايالات متحده بر منابع نفت و گاز منطقه ژئوپوليتيكي خليج فارس و خزر و مقابله آتي اين كشور با نياز روزافزون جهاني به نفت و گاز منطقه بويژه چين و هند و مهار پيشرفت اروپاي غربي و ژاپن براي حاكميت اقتصادي تك قطبي خود توجيه مي شود.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-GSWA01-GSWA01_041.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1392/12/25
تاریخ تغییر رکورد : 1393/1/9
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.