×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: فضاي مجازي و فرآيند تكوين جرايم سايبري
پدیدآورندگان : محمد فرجيها (پديدآور)
زهرا شريف زاد (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : نخستين كنگره بين المللي حقوق ايران
خلاصه : در حال حاضر گسترش روز افزون نقش فضاي سايبري در عرصه هاي مختلف زندگي بشر و استفاده و به كار گيري آن در مجموعه اي وسيع از فعاليت هاي انساني آثار و پيامدهاي مختلفي را در زمينه هاي گوناگون به همراه داشته است. يكي از موضوعات اساسي كه ظهور فضاي مجازي در وهله ي اول و گسترش آن در مرحله ي بعدي تأثير به سزايي بر آن داشته، ناهنجاري هاي اجتماعي و جرم است. از سويي الزامات خاص فضاي سايبر مانند ساختار شبكه اي و نفوذ گسترده جهاني، ارزان بودن و احتمال اندك شناسايي و دستگيري، تسهيل كننده ارتكاب جرم در اين فضا است. همچنين رسانه هاي نوين ارتباط جمعي از طريق آموزش، تبليغ و ترويج اقدامات مجرمانه، عضوگيري و جذب منابع مالي، به عنوان ابزاري كارآمد توسط مرتكبين مورد بهره برداري قرار مي گيرند. مقاله پيش رو با هدف شناسايي خصوصيات خاص فضاي مجازي بر آن است ضمن شناسايي جرايم پرتكرار در فضاي با استفاده از روش توصيفي و تحليلي به شناسايي تفاوت هاي بنيادين اين فضا در مقايسه با فضاي حقيقي در رابطه با ارتكاب جرم پرداخته و الزامات خاص اين فضا را كه مي تواند در زمينه ارتكاب جرم مؤثر باشد را مورد واكاوي قرار دهد. از اين حيث مي توان به تمايزاتي از قبيل تفاوت در نوع و ماهيت بزه، تفاوت در بزه كاران و بزه ديدگان، تفاوت از حيث كشف و ادله اثبات و خصوصياتي نظير قابليت دسترسي براي همه، فراواني و سرعت در انتقال داده ها و اطلاعات، هزينه پايين استفاده، نارسايي هاي حقوقي و محدوديت هاي مرزي، محو سريع آثار جرم، عدم حضور فيزيكي مرتكب، سازماندهي جهان شمول از جرم وخصوصيت فراملي و دامنه و برد وسيع جرم اشاره كرد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-LAWI01-LAWI01_406.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/6/21
تاریخ تغییر رکورد : 1395/9/20
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.