×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: اعتراض به راي داور در حقوق ايران
پدیدآورندگان : مهرداد صفري (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : اولين همايش ملي آينده پژوهي، علوم انساني و امنيت اجتماعي
خلاصه : داوري نهادي خصوصي براي حل و فصل اختلافات است. بعد از رجوع به داوري و قبول داوري از طرف داور يا داوران، موضوع مورداختلاف مورد رسيدگي قرار مي گيرد و داور اقدام به صدور راي مي نمايد كه راي صادره توسط داور همانند حكم دادگاه قطعي ولازم الاجرا خواهد بود. با اين حال نبايد براين بود كه راي داور در همه حال به نفع محكوم له بوده و محكو معليه حق هي چگونه اعتراضي را نسبت به راي ندارد. قانونگذار براي حفظ حقوق محكوم عليه در مواردي استثنايي مواردي را در نظر گرفته است كه در مواد 33 و 34قانون داوري تجاري بين المللي و همچنين ماده 489 قانون آيين دادرسي مدني عنوان شده است. برخي از اين موارد در ماده 33 قانون داوري تجاري بين المللي و ماده 489 قانون آيين دادرسي مدني بيان شده است كه محكوم عليه اگر اعتراضي نسبت به راي داشته باشدو بخواهد به آن اعتراض نمايد مي تواند در ظرف مهلتي كه قانون به او داده است و فقط در همان مواردي كه قانونگذار به او حقاعتراض داده است درخواست ابطال راي را بنمايد. و برخي ديگر در ماده 34 قانون داوري تجاري بين المللي عنوان شده كه نيازي به درخواست ابطال از طرف محكوم عليه نيست و دادگاه خود راسا مي تواند به آن رسيدگي نمايد. درخواست ابطال راي تنها راه اعتراضبه راي داور در قوانين ايران به شمار مي آيد. مطالعه اعتراض به راي داور در حقوق ايران موضوع اين مقاله را تشكيل مي دهد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-FHSAROLP01-FHSAROLP01_749.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1396/8/17
تاریخ تغییر رکورد : 1396/8/21
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.