×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: برنامه ريزي و راهبردهاي توسعه گردشگري پايدار با استفاده از ماتريس SWOT (نمونه موردي: شهر سرعين)
پدیدآورندگان : نعمت حسين زاده (پديدآور)
ضياالدين سعيدي (پديدآور)
شمسعلي تابيده (پديدآور)
حسن لطفي طلب (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : دومين كنگره بين المللي سازه، معماري و توسعه شهري
خلاصه : شهر سرعين يكي از مراكز مهم جذب گردشگري در سطح ملي و بين المللي در كشور ايران و در استان اردبيل است. اين شهر با دارا بودن پتانسيل هاي فراوان گردشگري هرساله ميزبان تعداد زيادي از گردشگران داخلي و خارجي است. علاوه براين، شهر سرعين داراي آب و هواي مناسب و پتانسيل هاي با ارزشي است. ليكن تاكنون اين شهر نتوانسته به جايگاه واقعي خود در عرصه جذب گردشگران دست يابد. باتوجه به اينكه توسعه پايدار به عنوان جريان مداوم در تغييرات اقتصادي، اجتماعي فرهنگي و محيطي براي افزايش و ترقي رفاه طولاني مدت كل اجتماع تعريف مي شود و پويش چند بعدي است كه بگونه اي پايدار درصدد وحدت اهداف اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و محيطي است، مفهوم توسعه پايدار گردشگري نگرشي است مبتني براي ارتقاء سطح زندگي اجتماعي و اقتصادي مردم با حفظ تعادلهاي زيست محيطي براي رسيدن به توسعه مطلوب. در پژوهش حاضر به روش توصيفي تحليلي، با بكار گيري فرايند برنامه ريزي راهبردي، ضمن پي جويي توانمندي ها و كاركردهاي گردشگري شهر سرعين و به منظور توسعه اين كاركردها، اقدام به ارائه راهكارها و تعيين راهبردهاي كاربردي در جهت توسعه گردشگري پايدار شده است. بر اين اساس، ابتدا فهرستي از نقاط قوت، ضعف، تهديدها و فرصت ها شناسايي شد سپس براي مشاركتي كردن برنامه ريزي آتي در ناحيه مورد مطالعه، از تكميل پرسشنامه توسط مردم، مسئولان و گردشگران استفاده گرديد و سپس به تك تك عوامل وزن داده شد. نتايج پژوهش نشان دهنده آن است كه راهبردهاي قابل قبول در برنامه ريزي گردشگري پايدار شهر سرعين، در اولويت اول راهبردهاي محافظه كارانه است و راهبردهاي بعدي در اولويت هاي بعدي برنامه ريزي قرار دارند.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-ICSAU02-ICSAU02_1369.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1394/3/16
تاریخ تغییر رکورد : 1395/7/18
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.