×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: بررسي تاثير درمان ويبروآكوستيك موزيك بر كاهش رفتار هاي چالش انگيز افراد درخود مانده
پدیدآورندگان : الهام شفيعي فر (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

توصیفگر : درخودمانده
رفتار چالش انگيز
ويبروآكوستيك موزيك
وضعیت نشر : ‭۱۳۹۱‬
خلاصه : هدف از این مطالعه ، بررسی تاثیر درمان ویبرواکوستیک موزیک بر کاهش رفتار های کلیشه ای ، خود جرحی و پرخاشگرانه افراد درخود مانده است. روش :این پژوهش از نوع تک موردی بوده و با استفاده از روش نمونه گیری در دسترس ، اعضای نمونه که‭3‬ نفر از نوجوانان افراد در خودمانده با رفتار چالش انگیز بودند ،انتخاب شدند ، نخست در این پژوهش هر سه نوع رفتار های چالش انگیز کودکان در خود مانده به طور دقیق مشخص شده و برای هر آزمودنی براساس مشاهدات و ارزیابی والدین ، در برگه ثبت داده ها ) ثبت فاصله زمان و ثبت نمونه گیری زمان (منحنی خط پایه‭( A )‬ در هر‭3‬ رفتار چالش انگیز ) حرکات کلیشه ای ، خود جرحی و پرخاشگری ( رسم شد و سپس روش درمانی ویبروآکوستیک موزیک به مدت‭10‬ جلسه و هر جلسه‭20‬ دقیقه بر روی هر یک از اعضای نمونه اجراء گردید. میزان بروز رفتار چالش انگیز به وسیله برگه ثبت داده ها بر اساس مشاهدات پژوهشگر در جلسات درمانی و والدین پس از جلسه درمانی ، تعیین گردید و منحنی مرحله مداخله‭(B)‬رسم گردید. همچنین نمره خط پایه هر آزمودنی بوسیله پرسشنامه مشکلات رفتاری‭01 - BPI‬در شدت و فراوانی هر سه رفتار چالش انگیز، محاسبه شد . نمره مرحله مداخله‭(B)‬ با اجرا مجدد پرسشنامه مشکلات رفتاری‭01 - BPI‬بلافاصله پس از اتمام جلسات درمانی و دوره پیگیری پس از گذشت‭2‬ هفته از خاتمه جلسات درمانی محاسبه شد. یافته ها : رفتار های چالش انگیز هر سه آزمودنی در ارزیابی های جلسات درمانی ، والدین و اجرای مجدد پرسشنامه مشکلات رفتاری‭01 - BPI‬که به منظور بررسی تغیرات احتمالی انجام شد ، کاهش یافت و در پیگیری در مقایسه با بلافاصله پس از درمان افزایش یافت اما همچنان در مقایسه با خط پایه کاهش را نشان می داد و کاهش فشار خون و ضربان قلب در حین جلسات درمانی نشان از اثر گذاری این درمان بر سیستم عصبی سمپاتیک به عنوان شاخه ای از سیستم اعصاب خودمختار دارد . بحث و نتیجه گیری :درمان ویبروآکوستیک موزیک با اتر گذاری بر فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک ،برانگیختکی افراد درخودمانده را کاسته و میزان رفتار چالش انگیز افراد درخود مانده را کاهش می دهد
یادداشت :
/استاد راهنما: فرنگیس کاظمی
؛استاد مشاور: شیوا دولت آبادی
شناسه : 600760
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/8/20
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.