×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: اخترشناسي در پنج گنج نظامي (فرهنگ واژگان اصطلاحات نجومي)
پدیدآورندگان : نورالدين سعيدي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دانشگاه علامه طباطبایی (ره)

توصیفگر : اخترگويي‭Strology‬
نظامي
نجوم‭Stronomy‬
نجوم در ادبيات‭Stronomy in literature‬
وضعیت نشر : علامه طباطبايي ، ، ‭۱۳۷۵‬
مشخصات فیزیکی : ‮ ‭۲۰۰‬ص.‬
خلاصه : موضوع این پایان‌نامه "اخترشناسی در پنج گنج نظامی" است. با توجه به اینکه شاعر موردنظر ما نظامی، از اصطلاحات علمی در آثار خود به میزان فراوان بهره جسته است، طبیعی است که خواننده آثار او برای راهیابی به معانی ابیات باید با اصطلاحات علمی او آشنایی داشته باشد زیرا بدون آشنایی با این واژگان فهم اشعار این شاعر بزرگ دشوار است. هدف این تحقیق بررسی اصطلاحات نجومی در پنج گنج نظامی است. روش تحقیق کتابخانه‌ایست. روش کار چنین است که پس از مطالعه پنج گنج، ابیاتی که اصطلاحات نجومی در آن بوده است گزین شده‌اند، سپس کل واژگان موردنظر، معنی و تعریف شده و ابیات شاهد از خود نظامی ذیل هر واژه و اصطلاح آمده است. بدین صورت دویست واژه نجومی توضیح داده شده است و تصاویر مربوط به ستارگان و بروج دوازده‌گانه تا حد امکان در ذیل توضیحات گنجانده شده است. این پایان‌نامه شامل پیشگفتار (در مور اطلاعات نظامی از نجوم)، توضیح واژگان به صورت فرهنگ و در پایان جدول با عنوان "تعداد دفعات کاربرد واژگان نجومی در پنج گنج" بطور جداگانه است. در مجموع این تحقیق می‌تواند برای کسانی که به آثار نظامی علاقه دارند یا می‌خواهند با آثار این شاعر بزرگ آشنا شوند مفید و مناسب باشد
یادداشت :
/نورالدین سعیدی
؛استاد راهنما: میرجلال‌الدین کزازی
؛استاد مشاور: رضا مصطفوی سبزواری
کتابنامه
شناسه : 64922
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/9/1
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.