×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: رابطه ي آگاهي شهروندان از حقوق شهروندي با پاسخگويي و شفافيت شهرداري نمونه موردي: شهر گناباد
پدیدآورندگان : مينا شجاع (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر :
وضعیت نشر : اولين كنفرانس بين المللي و هشتمين كنفرانس ملي برنامه ريزي و مديريت شهري
خلاصه : يكي از راه هاي رسيدن به شهر مطلوب و پايدار، بالا بردن ميزان آگاهي ساكنان يك شهر نسبت به حقوق و قوانين شهري است تا بتواند به حقي كه جامعه برايشان در نظر گرفته است دست يابند، لذا قوانين و مقررات شهري را مي توان به عنوان يكي از مهم ترين نقاط اتصال بين مديريت شهري و شهروندان قمداد نمود. مردم علاوه بر حقوق ذاتي، از حقوق اعتباري نيز برخوردارند؛ در اين مقاله، به مسيوليت ها و ماموريت هاي مرتبط با مديريت شهري، پرداخته مي شود. با عنايت به اين مهم كه در مفهوم شهروندي فعال، شهروند متقاضي مشاركت هدفمند است، چنين ادراك مي شود كخه براي شهروند بودن در كامل ترين معناي آن، بايد موثر و فعال بود اين مقاله به بررسي وضعيت شهروندي فعال در شهر گناباد و رابطه ي آن با شناخت شهروندان از حقوقشان پرداخته و رابطه ي شهروندي فعال و پاسخگويي و شفافيت شهرداري و سطح توسعه يافتگي محلات را بررسي مي كند. روش تحقيق، توصيفي تحليلي بوده، جمع آوري اطلاعات با استفاده از پرسشنامه (120 شهروند بالاي 18 سال در دو محله شهر گناباد ) انجام شده و داده هاي حاصل از پرسش نامه در نرم افزار SPSS و با استفاده از آزمون هاي فيشر، همبستگي كندال تاهو و تحليل ميسر مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند. نتايج تحقيق حاكي از آن است كه افزايش آگاهي شهروندان، موجب مشاركت بيشتر آن ها براي اداي تكاليف در امور شهري و توسعه ي شهروندي فعال مي شود، اما توسعه ي شهروندي مشاركت جو و فعال، رابطه اي با شفافيت شهرداري و پاسخ گويي در عملكرد شهرداري (يا حداقل شكل گيري چنين ادراكي در شهروندان) ندارد. همچنين آگاهي از حقوق شهروندي و مراتب شهروندي فعال در ارتباط با حوزه هاي گوناگون شهرداري، با يكديگر تفاوت دارند اما رابطه اي با سطح توسعه يافتگي محلات ندارد؛ لذا توصيه مي شود كه شهرداري ها برنامه هاي اصلاحي خود را با رويكردهاي اقتضايي تنظيم نمايند .
شناسه : oai:civilica.com/Paper-URBANPLANING08-URBANPLANING08_036.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1396/6/14
تاریخ تغییر رکورد : 1396/6/14
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.