×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: ميراگرهاي جرمي
پدیدآورندگان : امين نديمي اميري (پديدآور)
شعبان رسولي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر : عمران
وضعیت نشر : دومين همايش ملي پژوهش هاي كاربردي در عمران، معماري و مديريت شهري
خلاصه : به منظور كاهش ارتعاشات ناشي از باد يا زلزله در ساختمانهاي بلند، ابزاري ابداع گرديده و استفاده شدهاند. ابزار كاهش ارتعاشات سازه بر اساس نياز سيستم آنها به چند گروه تقسيم شدهاند ابزار كنترل غير فعالPassive سيستم هايي هستند كه نياز به منبع انرژي خارجي ندارند. اين ابزار از نيروهايي كه در پاسخ به حركت سازه در داخل آنها ايجاد ميشود بهره ميگيرند. جدا نمودن پايه اي Base Isolation و ميراگر جرمي تنظيم شده TMD از اين گروهند. در كنترل فعال Active پاسخهاي سازه توسط انرژي خارجي وارده بر سازه كاهش مي يابد. اين سيستمها دستگاههاي قابل كنترلي هستند كه توسط ابزار كمكي همواره در حال وارد كردن نيروهاي كنترلي به ساختمان هستند. به عنوان مثال كابلي به ساختمان وصل ميشود و در جهت خلاف نيروهاي برشي وارده زلزله به ساختمان نيرو وارد ميكند. سيستمهاي فعال از غير فعال موثرتر هستند، اما عليرغم عملكرد عالي، مشكل بزرگ هزينههاي اجرايي و نگهداري را دارند. نمونه اين گونه سيستمها ميراگرهاي جرمي فعال AMD ميباشد. سيستمهاي نيمه فعال Semi-active دستگاههاي قابل كنترلي هستند كه نسبت به سيستمهاي كنترل فعال نيازمند انرژي به مراتب كمتري هستند. در اين سيستمها انرژي به داخل سيستم تزريق نميشود و بنابراين پايداري در تمام مراحل باقي خواهد ماند. به عنوان نمونه ميتوان از ميراگر با مجراي متغيرVariable orifice براي ايجاد سختي متغير نام بردسيستمهاي نيمه فعال از دستگاههاي غير فعال موثرتر هستند، هرچند كه هزينههاي اضافي براي شيرهاي قابل كنترل، سيستم كنترل كامپيوتري، سنسورها و نگهداري را ميطلبند. در عين حال اگرچه تاثير آنها از سيستمهاي فعال كمتر است، ولي هزينه بسيار پايين اجرا و نگهداري، تعبيه اين سيستمها را بسيار قابل توجيه ساختهاست
شناسه : oai:civilica.com/Paper-CEUCONF02-CEUCONF02_015.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1394/7/1
تاریخ تغییر رکورد : 1395/9/10
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.