×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: توليد درجاي نانو كامپوزيت Al2O3(Cu-Cr) به روش مكانوشيميايي
پدیدآورندگان : حميد رضا عزتپور (پديدآور)
محسن حداد سبزوار (پديدآور)
جليل وحدتي خاكي (پديدآور)
حسن حميدي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر :
وضعیت نشر : چهارمين همايش مشترك انجمن مهندسين متالورژي و جامعه علمي ريخته گري ايران
خلاصه : در اين تحقيق، نانوكامپوزيت Al٢O٣/Cu-Cr به روش مكانوشيميايي و از مخلوط اوليه Cu، Al ، CuO و Cr٢O٣ با درصدهاي مختلف و با استفاده از آسياكاري پر انرژي توليد شد. اساس توليد اين نانوكامپوزيت واكنش هاي احيايي بود. به طوريكه در حين فرايند اكسيدهاي كرم و مس توسط آلومينيوم احياء شده و محصول نهايي يك كامپوزيت زمينه فلزي شامل محلول فوق اشباع كرم در مس به عنوان زمينه و اكسيد آلومينيوم به عنوان فاز تقويت كننده بود. استفاده از مس فلزي اضافي در مخلوط اوليه به عنوان رقيق كننده، امكان كنترل دماي آدياباتيك و نرخ واكنش را فراهم آورد. نتايج محاسبه پارامتر شبكه بر اساس داده هاي XRD نشان داد كه اين پارامتر براي مس درطول فرايند آسياكاري تغيير نمود. اين تغييرات در ثابت شبكه به پديده حل شدن كرم و تشكيل محلول فوق اشباع كرم در مس مربوط بود. نتايج XRD همچنين نشان داد كه با تغيير تركيب اوليه مخلوط پودري و در نتيجه تغيير دماي آدياباتيك در نمونه هاي مورد آزمايش نرخ پيشرفت واكنش ها تغيير نمود. نتايج SEM نشان داد كه درزمان هاي 30 تا 48 ساعت آسياكاري، پديده شكست ذرات (ريز شدن ذرات) بر جوش سطحي ذرات (پديده اگلومره شدن ذرات) غالب بود. بعد از 48 ساعت آسياكاري، نانوكامپوزيتي حاوي ذرات با اندازه حدود 30 نانومتر حاصل گرديد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-IMES04-IMES04_004.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1391/5/22
تاریخ تغییر رکورد : 1394/12/21
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.